امروزسه شنبه, 12 فروردين 1399-- Tuesday Mar 31 2020

ساعت 20:15:36

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

50 سال پس از ورود مطبوعات به خمینی شهر همچنان فقط یک دکه داریم!
گزارشی از تاریخچه دکه های مطبوعاتی در شهر؛

50 سال پس از ورود مطبوعات به خمینی شهر همچنان فقط یک دکه داریم!

چهارشنبه, 09 مرداد 1392 ساعت 14:49 کدخبر :5814
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
بستنی عدالت واقع در میدان امام را همه می شناسند، در و دیوار این گوشه از شهر حتما خاطرات زیادی از روزنامه کیهان و خوانندگانش دارد. یک دکه 5/1 در 5/1 که توسط حاج حسن صرامی اداره می شد

و به گفته افراد مطلع اولین دکه مطبوعاتی شهر ما بود که در دهه 40 و شاید قبل از آن فعالیت می کرد.

 

آن زمان البته جعفر نوروزی (جعفر کتابی) هم در مغازه ای که موسسه اطلاعات برایش در خیابان امام شمالی اجاره کرده بود، اطلاعات را با تیراژ بالایی می فروخت.


کیهان و اطلاعات دو روزنامه مطرح آن زمان بودند که اطلاعات به دلیل فعال بودن نمایندگی، خبرنگار و عکاسش یعنی جعفر نوروزی در خمینی شهر از رونق زیادی برخوردار بود و کیهان در آن زمان به دلیل فعالیت کم خبرنگار و نمایندگی اش دچار رکود شده بود.


سید محمود میرعنایت هم نمایندگی دو روزنامه "مرد مبارز" و " صبح تهران" را در خمینی شهر به عهده گرفته بود اما هیچ فروشی نداشت.


غلامرضا تنهایی که پدرش در سال هایی از دهه 40 نمایندگی روزنامه کیهان را به عهده گرفت در این باره می گوید: سال های 44 و 45 بود که عباسعلی کوشکی خبرنگار کیهان در خمینی شهر به پدرم که تازه از خوزستان برگشته بود و در خیابان امام جنوبی یک کتاب فروشی راه انداخته بود، پیشنهاد داد نمایندگی کیهان را بپذیرد.

نمایندگی کیهان آن زمان دست حاج حسن صرامی بود که علاقه چندانی به این کار نداشت. پدرم برای انجام مراحل اداری به سرپرستی کیهان در اصفهان رفت و آن جا از او خواسته بودند که علاوه بر نمایندگی، خبرنگاری کیهان در خمینی شهر را هم بپذیرد و پدرم کارش را با شروع 5 نسخه کیهان در روز آغاز کرد.

 

وقتی مسافرکش ها روزنامه ها را می آوردند


وی افزود: سرپرستی، روزنامه ها را به مسافرکش ها می داد تا به خمینی شهر بیاورند و ما گاهی کلی وقت سر میدان امام (پهلوی سابق) می ایستادیم تا یکی از راننده ها روزنامه را بیاورد و ما با دوچرخه برسانیم دست مشترک ها و پولش را بگیریم. کیهان دستمزدی به راننده ها نمی داد و برای همین گاهی اوقات چند بار روزنامه ها می رفت و می آمد و راننده یادش می رفت برساند دست ما. اما سرپرستی روزنامه اطلاعات برای رساندن روزنامه ها به خمینی شهر به راننده دستمزد می داد.


تنهایی ادامه می دهد: آن زمان پدرم با روسای ادارات صحبت کرد تا کیهان را بخرند اما هیچکدام قبول نکردند و گفتند اطلاعات برایمان می آید و کافی است. فقط بخشدار بود که قبول کرد و ما روزی یک کیهان برایش می بردیم. آن زمان کیهان و اطلاعات هر دو 4 ریال بود.

 

روزهای گرمی بازار روزنامه اطلاعات در شهر ما


اگرچه روزگاری اطلاعات در خمینی شهر بازار بسیار گرمی داشت و به گفته اکبر لطفی نمایندگی، خبرنگار و عکاس اطلاعات در دهه 40، اطلاعات از 50 تا 200 نسخه در روز فروش داشت اما امروز به گفته فروشندگان نشریات، این روزنامه بیشتر فروش کیلویی دارد با وجودی که نسبت به نشریات دیگر افزایش قیمت نداشته است و همچنان 200 تومان قیمت می خورد. محمد رضا پریشانی عامل پخش اکثر نشریات سراسری در خمینی شهر می گوید: روزنامه کیهان با آنکه قیمتش به 500 تومان افزایش پیدا کرده، روزانه 40 نسخه از آن در خمینی شهر به فروش می رسد.


تنهایی ادامه می دهد: از آن جا که فروش کیهان در خمینی شهر بسیار کم بود روزنامه هم رغبتی به چاپ اخبار خمینی شهر نشان نمی داد برای همین پدرم چند نفر از فرهیختگان آن زمان از جمله خسرو رفیع، حاج مصطفی پیمانی، رضوانی و... را دعوت کرد و گفت: برای شهر ما افت دارد که کیهان تنها 5 نسخه فروش داشته باشد و از آن ها خواست تا از کیهان اشتراک بگیرند، آن ها هم پذیرفتند و کم کم فروش کیهان در شهر بیشتر شد.


در این زمان عملا هیچ دکه مطبوعاتی در شهر فعالیت نداشت چرا که دکه کیهان واقع در میدان امام تعطیل شده بود و کیهان در کتاب فروشی ما به فروش می رسید و اطلاعات هم پس از آن که آقای نوروزی نمایندگی، خبرنگاری و عکاسی اش را به اکبر لطفی واگذار کرد در عکاسی وی واقع در امام جنوبی به فروش می رسید.

 

روزی که مرکز اطلاعات در خمینی شهر دایر شد


شهر ما بی دکه مانده بود تا اینکه سال 47 یک مدیر خوش فکر به نام منصور فرهنگ به ریاست اداره برق گمارده شد و با وجودی که اصلا جزو وظایفش نبود به بخشدار وقت مهندس وفایی پیشنهاد داد تا یک مرکز اطلاعات در شهر دایر کند. شهرداری بودجه ساخت چنین کیوسکی را نداشت و ساخت آن به چند نفر از شهروندان پیشنهاد شد و مرحوم تنهایی پذیرفت. فرهنگ که تحصیل کرده فرانسه بود طرح یک کیوسک فلزی 6 ضلعی را داد که سقفش گنبدی شکل بود و قرار بر این شد که شهرداری هزینه برقش را بپردازد و تنهایی اجازه یافت به غیر از روزنامه، تقویم، بستنی پاستوریزه و نوشابه هم بفروشد. فروش کیهان در این زمان به 15 تا رسیده بود و بخشدار به پاس این کار مرحوم تنهایی به همه ادارات تکلیف کرد که روزنامه کیهان را بخرند. فعالیت این دکه که ظاهرا در ابتدای خیابان امام جنوبی و مقابل جاده آتشگاه جاسازی شده بود تا اوایل انقلاب ادامه داشت و سپس به خاطر مسائل ترافیکی متوقف شد.

 

تعداد دکه های مطبوعاتی خمینی شهر از دهه 30 و 40 تا کنون هیچوقت از یکی تجاوز نکرد


تعداد دکه های مطبوعاتی شهر ما خیلی وقت ها به صفر رسید و هیچ وقت از یکی تجاوز نکرد. شاید در چند سال از دهه 70 دو دکه کیهان و همشهری همزمان فعال بودند. قانع پور که 18 سال است نمایندگی مووسسه کیهان در خمینی شهر را دارد، می گوید: مجوز کیوسک کیهان را از استانداری گرفتم و در میدان امام مقابل بانک سپه شروع به کار کردم اما چند سال پیش شهرداری به بهانه مسائل ترافیکی و زیباسازی شهر کیوسک مرا تعطیل کرد و آن را شبانه با جرثقیل برداشت. وی می گوید این اقدام شهرداری در آن زمان متاثر از جریانات سیاسی کشور بود.


دکه همشهری واقع در ابتدای بلوار آزادگان هم به گفته مهران رفیع مسوول دکه از سال 76 کار خودش را شروع کرد و سال 77 رفیع آن را تحویل گرفت.


به نظر می رسد دکه های همشهری و کیهان چند سالی را همزمان با هم بار مطبوعات خمینی شهر را به مقصد می رسانده اند تا اینکه کیوسک کیهان تعطیل می شود و دکه همشهری دوباره در این راه تنها می ماند. البته در تمام این سال ها برخی لوازم التحریری ها و کتاب درسی فروشی ها هم به فروش روزنامه ها و نشریات همت کرده و می کنند.

 

متولیان دکه های مطبوعاتی در شهر چه کسانی هستند؟


اگرچه دکه های مطبوعاتی از جمله مظاهر شهر نشینی به حساب می آیند اما شهر ما با قدمتی بسیار و جمعیتی نزدیک به 300 هزار نفر و این همه دانشگاهی، تحصیل کرده و نخبه های علمی و فرهنگی و اقتصادی تنها دارای یک دکه مطبوعاتی است! حلقه اتصال مطبوعات با مردم دکه ها هستند و این کمبود دکه در شهر ما باعث شده تعداد فروش روزنامه های سراسری به شدت با کاهش مواجه شود.


متولیان دکه های مطبوعاتی اداره فرهنگ و ارشاد و کمیته زیباسازی شهرداری زیر نظر معاونت شهرسازی هستد. کمبود تقاضا به دلیل درآمد ناچیز دکه از سویی و همچنین مسائل ترافیکی و زیباسازی شهر از سویی دیگر باعث شده آمار دکه های مطبوعاتی در شهر ما هیچ وقت بالا نرود و به نظر می رسد حل این مشکل نیازمند تعاملات و مذاکرات اداره ارشاد و شهرداری و همچنین گسترش نگاه فرهنگی شهرداری باشد.

 

هیچ روزنامه و نشریه سراسری وارد اصغرآباد نمی شود


وضعیت دکه های مطبوعاتی در دیگر شهرهای شهرستان هم بالتبع چندان مناسب نیست. روزنامه ها و نشریات سراسری از طریق یک دکه و یک مغازه وارد درچه می شود. دکه واقع در میدان امام این شهر است و یک مغازه رنگ فروشی نیز در این شهر اقدام به فروش نشریه می کند.

مسوول روابط عمومی شهرداری درچه می گوید: ما از فعالیت دکه مطبوعاتی در شهر استقبال می کنیم و تسهیلات لازم را برایش فراهم خواهیم کرد چرا که معتقدیم نشریات باید وارد شهر شود و در دسترس مردم قرار بگیرد و اگر کسی تقاضای نصب دکه بدهد علاوه بر صدور مجوز با او همکاری هم خواهیم کرد.


نا گفته نماند که فروش روزنامه ها و نشریات سراسری در شهر کوشک وضعیت اصلا مطلوبی ندارد. تنها یک مغازه اقدام به فروش چند روزنامه محدود می کند و نشریه فرصت نیز در کنار آن به فروش می رسد.


اما فروش نشریات در هیچ کجا به اسفباری شهر اصغر آباد نیست. بیش از یک سال است که این روستا به شهر تبدیل شده اما همچنان هیچ روزنامه و نشریه سراسری وارد این شهر نمی شود و فرصت تنها نشریه ای است که در این شهر به فروش می رسد.

یکی از شهروندان اصغر آبادی می گوید: من سال گذشته تصمیم گرفتم نمایندگی فروش نشریات سراسری را بگیرم.

خیلی هم هزینه تبلیغ این کار را دادم و کار را در مغازه ام شروع کردم اما یک ماه بیشتر دوام نیاوردم چرا که باید هر صبح زود خودم را به خمینی شهر می رساندم و نشریات را می آوردم و این باعث می شد از بقیه کارهایم باز بمانم و از طرفی فروش نداشتم و هر روز باید مرجوعی ها را برمی گرداندم. هیچ کس از من حمایت نکرد و علی رغم میلم مجبور شدم این کار را کنار بگذارم.


شهردار اصغرآباد می گوید به خاطر نبود مکان مناسب در حال حاضر اصلا امکان نصب دکه مطبوعاتی را نداریم و اگرچه درخواستی برای دکه نداشته ایم اما اگر باشد هم موافقت نخواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید