امروزسه شنبه, 04 تير 1398-- Tuesday Jun 25 2019

ساعت 20:14:30

آخرین به روز رسانی : شنبه 21:26:29

برگزاری دومین همایش تخصصی کودک، فرهنگ و هنر
برگزاری دومین همایش تخصصی کودک، فرهنگ و هنر

دومین همایش تخصصی کودک، فرهنگ و هنر همراه با معرفی 30اثر منتخب کارگاه های نقاشی عیدانه در سالن بصیرت شهرداری مرکزی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی شهر برگزار گردید.

در این همایش تخصصی که  همراه بود با نمایشگاه نقاشی و گارگاه نقاشی و اجرای زنده گروه موسیقی سخنران این مراسم خانم دکتر طیبه جعفری توضیحاتی در رابطه ماندالا  وچیستی آن پرداخت دکتر جعفری نقاشی برای کودکان را نیاز دانست ورنگ آمیزی نمادهای ماندالا توسط کودکان را نقش بسزایی درتمرکز و روحیه آنها دانست.

در پایان این همایش از 30 اثر منتخب کارگاه های نقاشی عیدانه که ازبین بیش از 200ااثری که توسط بازدیدکنندگان نوروزی کار شده بود تقدیر گزدید.

 

اعتراض محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری به جشنواره فجر
اعتراض محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری به جشنواره فجر

محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری «آشغال هاى دوست داشتنى» نسبت به عدم پذیرش فیلم خود درجشنواره فجر اعتراض کرد.

او که در ابتدای جلسه نشست معرفی فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از سوی حراست اجازه حضور در میان حضار را نیافت، در ادامه توانست واحد محل برگزاری نشست شود؛ اما اعضای حراست در کنار او جای گرفته بودند. او پس از طرح پرسش خبرنگاری درباره فیلمش با صدای بلند از میان جمع خطاب به داروغه زاده گفت:«صداقت و تعهد شما را نسبت به اکران شدن و دیده شدن این فیلم می‌دانم، اما سوال من از هیات انتخاب این است چرا یک مورد استثنا به نام آشغال های دوست داشتنی درست کردند. در زمان آقای شمقدری برای گرفتن پروانه ساخت این فیلم، تا مرز سکته پیش رفتم. می خواهم بدانم اگر من اگر تا گور بروم این فیلم اکران می شود یا نه؟ شما اینجا نشسته اید و طوری می گویید کرسی های آزاداندیشی باید رواج پیدا کند، اما این کرسی‌ها در سر من و عواملم شکست. آقای داروغه زاده واقعیتها را بگویید. من به شورای امنیت ملی هم رفتم، اما آنجا هم پاسخی نگرفتم، چراکه این موضوع به سینما و جشنواره فجر سال ۹۲ برمی گردد».
او ادامه داد: «من به تک‌تک اشخاصی که در این دوره جشنواره حضور دارند تبریک می‌گویم، ولی امسال تمام کسانی که در جشنواره فیلم دارند مدیون «آشغال‌های دوست داشتنی» و عوامل آن هستند. غیر از کارگردانی و نویسندگی این فیلم که هیچ ادعایی درباره آن ندارم، در مورد تک تک عوامل، بازی ها طراحی، صحنه، گریم و جلوه های ویژه این فیلم ادعا دارم. تمام فیلمسازانی که در جشنواره هستند بدانند مدیون این فیلم هستند. آقای داروغه زاده باید واقعیت را بگویید. آیا فشار از جایی وارد شده است؟ اگر این طور است پس چرا ما با هر جایی صحبت می‌کنیم، می گویند مشکل از ما نیست. بحث شورای امنیت ملی را پیش کشیدند، اما به من گفتند بزنید در دهان کسی که می‌گویند شورای امنیت ملی با این اثر مشکل دارد!».
امیریوسفی با تندی خطاب به دبیر جشنواره افزود: «آقای داروغه زاده! شما وارث این ندانم کاری هستید و باید پاسخگو باشید. من شش سال به دنبال فیلمم هستم، آیا من نمی توانستم فیلمم را به جشنواره های خارجی بدهم؟ در چهلمین سال انقلاب من هنوز حقی در این نظام ندارم که یک نمایش در جشنواره داشته باشد. من نه سیمرغ می‌خواستم نه چیز دیگری. ۱۲ سال تقاضای حضور در جشنواره داشتم و فقط یک سال فیلم «خواب تلخ» در بخش خارج از مسابقه پذیرفته شد. پس نه توقعی دارم و نه ادعایی، اما در مقابل این همه بی احترامی و تحقیر نمی‌دانم چه کار کنم».
سیمون سیمونیان مدیردبیرخانه جشنواره فیلم فجر اخیرا درباره فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» گفته بود بر اساس آیین نامه منتشر شده تاریخ تولید فیلم‌های بخشهای مسابقه سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر نباید قبل از سال ۹۶ باشد و فیلم آشغالهای دوست داشتنی در سال ۱۳۹۱ تولید شده است. فیلم آشغال‌های دوست داشتنی به دلیل مغایرت با آیین نامه امکان نمایش برای هیات انتخاب جشنواره را نداشت
امیریوسفی در ادامه با رد این ادعا توضیح داد: «ما برخی سکانس ها را تازه گرفته ایم، پس فیلم محصول امسال است؛ با کلمات بازی نکنید. چرا آقای سیمونیان را وادار می کنید حرف های نابجا بگوید. صادقانه بگویید امیریوسفی پایت را به جشنواره نگذار. من ۱۲ سال است فیلمی در جشنواره ندارم!».
این رفتار امیریوسفی منجر به عصبانیت و برافروختگی داروغه زاده شد، اما ترجیح داد با وی وارد دیالوگ نشود و به همان توضیحات قبلی اش در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در این باره اکتفا کند.
قبل از آن داروغه زاده درباره به نمایش درنیامدن فیلم «آشغال های دوست داشتنی» برای هیات انتخاب جشنواره چنین پاسخ داد: «فیلم آشغال های دوست داشتنی تا سال ۹۶ پروانه نمایش نداشت و توانست پروانه نمایش بگیرد. همه تلاشمان را می کنیم که این فیلم اکران بگیرید. به نظرم فیلم آشغال های دوست داشتنی فیلم خوبی است. این فیلم درباره گفت و گو و وحدت هست. درباره ایران و توصیه به وحدت ملی است. امیدوارم اختلاف نظرها درباره آن برطرف شود و مثل همه فیلم هایی که مشکل داشتند و سو تفاهماتی ایجاد شد و بعدها برطرف شد، مساله ای ایجاد نشده و مشکل آن حل شود. امیدوارم درباره حوزه فرهنگ که حوزه ای نرم است، انعطاف‌ها بیشتر باشد.امیدوارم این فرصت برای سینما نیز ایجاد شود تا در شرایطی آرام از فضای سینما برای نزدیک شدن دل ها استفاده کنیم و مشکل این فیلم ها نیز برطرف شود».

محسن امیر یوسفی تهیه کننده و کارگردان فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» درباره روند ساخت این فیلم  بعد از این جلسه به خبر نگاران گفت: پروانه ساخت این فیلم در ۱۳۹۱/۴/۷ صادر شده و اولین‌پروانه نمایش آن در ۱۳۹۶/۶/۲۵ صادر شده است. مقصر این تاخیر در صدور پروانه نمایش هم من نیستم!

او ادامه داد: در ضمن طبق خبری که هفته قبل دادیم آقای دلپاک‌صداگذاری نسخه جدید را تازه تمام کردند و طبق درخواست آقای داروغه زاده بعد از دادن پروانه نمایش سال ۹۶ یک سکانس این فیلم در سال ۹۷ مجددا فیلمبرداری شد که دوباره در ۱۳۹۷/۷/۹ پروانه نمایش دوم برای این فیلم صادر شد.

امیر یوسفی افزود: با اتمام فیلمبرداری مجدد یک سکانس در سال جاری و صداگذاری نسخه جدید در هفته گذشته و صدور پروانه نمایش دوم در مهرماه ۹۷ عملا تاریخ اتمام تولید نسخه جدید فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» سال ۱۳۹۷ می‌شود.

 

خمینی شهر راهی جشنواره بین المللی فجر شد
خمینی شهر راهی جشنواره بین المللی فجر شد

"خرس های پاندا..."به کارگردانی رضاملکی ازخمینی شهربه بخش نهایی جشنواره بین المللی فجر راه پیدا کرد.

رضاملکی کارگردان این نمایش با بیان این که همه عوامل این نمایش خمینی شهری هستند،افزود: نمایش خیابانی«خرس های پاندا...»با نویسندگی مصطفی جعفری و از تولیدات گروه نمایشی صورتکاست.

وی اظهار کرد:بازیگری این تئاتر را ابراهیم حاج حیدری، محمد ماندگاری وحسین رفیعی بر عهده دارند واز دیگر عوامل میتوان به طراح دکورمحمد حاجیان و موسیقی محمد نادری اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: این نمايش روایتی ازطنز از مشکلات دهه شصتی ها می باشد.

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است این نمایش در برنامه های عید نوروز سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی شهر به اجرا میرفت وبا تغییراتی راهی جشنواره بین المللی فجرشدو با نظر مساعد ریاست سازمان سید هادی موسوی قبل از اجرا در جشنواره در محلات مختلف شهرستان به اجرا خواهد رفت

میهمان "شهر هرت" در سینمافرهنگ باشید
میهمان "شهر هرت" در سینمافرهنگ باشید
نمایش شاد و موزیکال «شهر هرت» به نویسندگی و کارگردانی هادی کیانی و حسینعلی عمادی از 14 آذرماه در سینمافرهنگ خمینی شهر روی صحنه می رود.
اپرای ایرانی حربن یزید ریاحی (نوای آزادگی) به روی صحنه می رود
اپرای ایرانی حربن یزید ریاحی (نوای آزادگی) به روی صحنه می رود

ُپرای ایرانی حربن یزید ریاحی برای اولین بار در خمینی شهر به روی صحنه می رود.
این سوگواره متفاوت که به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و گروه هنری پژواک یک روز پس از اربعین حسینی در سالن بصیرت به مدت 6 شب اجرا خواهد شد، با تلفیق موسیقی اصیل ایرانی و تئاتر نوعی جدید از عزاداری را به نمایش می گذارد.
سرپرست گروه هنری پژواک با تاکید بر اینکه تعزیه یکی از قدیمی ترین انواع اپرا در جهان است، گفت: کاری که در دست اجرا داریم بن مایه خود را از تعزیه گرفته با این تفاوت که موسیقی در کار جدید سازبندی کامل تر و تنظیم علمی تری دارد و خوانندگان نقش ها در واقع همان بازیگران هستند.
سیدمجید صمیمی در ادامه از سنتور، کمانچه، عود، تار، تنبک، دف، نی، سنج و دمام به عنوان سازهایی نام برد که در این کار از آنها بهره گرفته شده و افزود: سه بازیگر و خواننده نقش های امام حسین (ع)، حضرت ابالفضل (ع) و حربن یزید ریاحی را بازی خواهند کرد.
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نیز در این مورد گفت: خوشبختانه تعدد و تنوع برنامه هایی که در ایام محرم و صفر در خمینی شهر و توسط مردم ولایی و خوش ذوق و همچنین هنرمندان و فرهیختگان به اجرا درمی آید بسیار قابل توجه است و این اقدامات ارزنده مردم بار بزرگی را از دوش نهادهای فرهنگی برمی دارد. سیدمحمدهای موسوی افزود: با این وجود نهادهای فرهنگی باید در پی اجرای برنامه هایی باشند که در شهر به اجرا درنیامده است و همین ما را بر آن داشت که ما با طرح پیشنهادی از جانب گروه هنری پژواک موافقت کرده و سعی در اجرای برنامه ای متفاوت داشته باشیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که مردم از اپرای ایرانی حُر استقبال کرده و بهره کافی را از آن ببرند.
گفتنی است این اپرا از 9 تا 14 آبان ماه از ساعت 20 تا 22 در سالن بصیرت شهرداری مرکزی به روی صحنه خواهد رفت.
لازم به ذکر است علاقمندان بازدید از این نمایش میتوانند برای خرید بلیط

از طریق سایت :
http://Www.navayemehr.ir


یاشماره تلفن:
۰۹۱۳۹۱۲۶۵۳۱

به صورت حضوری: یک ساعت قبل اجرا درب سالن بصیرت

ارسال بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره قصه های بومی خمینی شهر
قصه های بومی خمینی شهر در ایستگاه داوری؛
ارسال بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره قصه های بومی خمینی شهر

بیش از 60 اثر به مرحله داوری نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر راه یافت.

به گزارش فرصت آنلاین، دبیر جشنواره قصه های بومی محلی خمینی شهردراین‌بارهگفت: بااعلامپایانمهلتارسالآثارنخستینجشنوارهقصه های بومی، بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

روح اله حاجی حیدری با بیان اهداف برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: قصه های بومی و محلی، روایت پیشینه ی فرهنگی و آداب و رسوم یک جامعه است و شناخت آن ها، پیوند میان نسل ها را به همراه دارد. در واقع به مخاطبان علاوه بر شناخت، هویت اجتماعی- تاریخی می بخشد.

وی با اشاره به تاریخ چند هزارساله خمینی شهر گفت:بر همین مبنا، این جشنواره به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و حمایتهای جناب موسوی رئیس محترم سازمان برگزار گردید و تلاش شد تا ادبیات بومی شهرستان گردآوری شود.

دبیر جشنواره قصه های بومیبا بیان اینکه این جشنواره برای نخستین بار در استان اصفهان برگزار می شود، افزود: جهت برگزاری این جشنواره، در گام نخست تجربیات مشابه در سایر استان ها گردآوری و با متولیان مربوطه رایزنی گردید و در گام بعدی با صاحب نظران ادبیات و تاریخ شهرستان رایزنی صورت گرفت.

حاجی حیدری افزود: با وجود بومی بودن موضوع جشنواره، تبلیغات به صورت کشوری انجام شد تا نویسندگان از استان های مختلف در صورت تسلط یافتن بر ادبیات بومی خمینی شهر بتوانند در این جشنواره شرکت کنند که در مجموع از استان های تهران، مازندران، تبریز، اصفهان و زنجان در این جشنواره شرکت کردند.

وی با توجه به خاص و متفاوت بودن موضوع جشنواره گفت: به درخواست متقاضیان، یک جلسه ورکشاپ آموزشی و در کنار آن جلسات توجیهی متعدد برگزار شد که خوشبختانه موجب شد تا بین آثار دریافتی با اهداف جشنواره تطبیق حداکثری صورت پذیرد.

دبیر جشنواره تاکید کرد: هم اکنون آثار در مرحله داوری است و این مرحله با وسواس و حساسیت زیادی صورت گرفته و زمان برگزاری اختتامیه و اعلام نتایج بزودی اعلام خواهد گردید.

نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر با هدف گردآوری ادبیات بومی،اردیبهشت و خرداد در خمینی شهر برگزار گردید.

جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تمدید شد
جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تمدید شد

مهلت ارسال آثار به نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تا 31 تیرماه تمدید شد.
به گزارش فرصت آنلاین، شرکت‌کنندگان تا پایان روز 31 تیرماهفرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
این جشنواره با هدف حمایت از نویسندگان، با موضوع قصه‌های بومی محلی خمینی‌شهر در دو بخش آثار بلند و کوتاه برگزار می‌شود.
شرکت‌کنندگان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی sazmanfarhangikh.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۳۳۵۱۵۷۰۱ - ۰۳۱ تماس بگیرند.
گفتنی است داستان‌های برگزیده در کتابی باعنوان"قصه‌های بومی خمینی‌شهر " با ذکر نام صاحبان آثار به چاپ خواهد رسید.
این جشنواره به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی‌شهر و در راستای حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی و معنوی این شهرستان، برگزار می گردد.

باز سینما فرهنگ داستان شد!
بررسی وضعیت مهمترین زیرساخت فرهنگی شهرستان
باز سینما فرهنگ داستان شد!

 

سال 88: واگذاری به کانون های مساجد استان
سال ۸۸در قالب واگذاری سینما به بخش خصوصی، اداره سینما فرهنگ به یکی از بخش های اداره کل فرهنگ و ارشاد یعنی كانون های فرهنگی مساجد استان اصفهان واگذار شد و آنان متولی این سینما شدند.
براساس آرشیو فرصت،این واگذاری در حالی صورت گرفت که چهار مجموعه در شهرستان متقاضی مدیریت سینما بودند و در كمال ناباوریمدیریتآنبارديگربهکانونهایمساجداستانواگذارشد.

بهمن 89: تمدید قرارداد علی رغم اعتراضات
بهمن 89 قرارداد یکساله با کانونهای مساجد به اتمام رسید و با توجه به حجم اعتراضات و نارضایتی های فعالان فرهنگي هنري شهرستان انتظار می رفت در سال جديد قرارداد تمديد نشود و اداره سينماي شهر با خود نهادهاي شهرستان باشد اما... اما خبرها از امر ديگري حكايت مي كند.
خبرها حاكي از آن بود که اين قرارداد تمديد شده ومدت زمان تمديد شده هم محرمانه ماند. همان ایام اكبر صالحي فرماندار قبلي در ماههاي پاياني سال گذشته با تمديد اين قرارداد به شدت مخالفت كرد و در نامه نگاري هايي كه به اداره كل ارشاد استان داشت مخالفت خود را ابراز نمود تا مدیریت سينما به مجموعه ¬ای بومی سپرده شود.
وي اين اقدام را بی احترامی به هویت شهرستان دانسته و چهارنامهبرایبرگرداندناینمدیریتبهشهرستانبهادارهکلارشادنوشت.

 

اردیبهشت 90: واگذاری به اصفهان
سال 90 بلاتکلیفی سینمای خمینی شهر به شورای اداری و جلسه تودیع و معارفه فرماندار کشیده شد که بیانگر اهمیت این موضوع است.
حجت الاسلام سالمي امام جمعه وقت خمینی شهر در این باره گفت: "اگر در سالن سینمای شهر بخواهد برنامه ای اجرا شود باید بروند از استان اجازه بگیرند. چرا اختیار سینمای شهر هم دست خودمان نیست؟! آقای صالحی فرماندار (اسبق) نامه زدند به استان که اختیار این سالن سینما را به خود شهر بدهید، چرا باید استان برای سالن سینمای ما تصمیم بگیرد؟ مشکل کار کجاست؟"

 

وعده هایی که عملی نشد
به دنبال این سخنان، مدیرکل وقت ارشاد راهی خمینی شهر شد تا کمی از نگرانیها بکاهد. وی علی رغم وعده های متعددی که در این سفر به فرماندار و مجموعه مدیریت خمینی شهر داد اما هرگز تغییری در روند مدیریت سینما رخ نداد.
مدير كل ارشاد در سفرش به خميني شهر با حقیقی فرماندار ديدار كرد و پای صحبت های او نشست.
در اين ديدار، فرماندار گفت: در مدت کوتاهی که بنده مسؤولیت فرمانداری خمینی شهر را به عهده گرفته ام درخواستهای متعددی از جانب مردم و معتمدین شهر در خصوص فعالیت تنها سینمای شهر مطرح شده و واگذاری مجدد اداره این مجموعه €Â¢به شهرستان از دغدغه های شهروندان است.
در پاسخ، مدیرکل با بیان اینکه این مجموعه در مالکیت و اختیار اداره کل ارشاد استان است،کمبود درآمد و بالا بودن هزینه های اجرایی را از عمده ترین مشکلات این مجموعه عنوان کرد.
مدير کل ارشاد استان در عين حال، آمادگی کامل خود را برای بررسی کلیه راهکارهای مربوطه جهت اداره هر چه بهتر این مجموعه اعلام کرد.

 

مهر 91: آغاز تعطیلی سینما
مهرماه 91 سینما فرهنگ، وارد دوره ای تازه از عمر پر فراز و نشیب خود شد. مستاجران اصفهانی این سینما را پس از سه سال با بدهی تحویل شهر دادند تا آغازگر دوره تعطیلی سه ساله این سینما باشد.
سید مرتضی میردامادی سرپرست وقت اداره ارشاد در این باره اعلام کرد: سینما فرهنگ خمینی شهر به علت تمدید نشدن قرارداد و مخالفت کانون فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان با ادامه فعالیت، به طور موقت تعطیل شده است.
وی اظهار داشت: واگذاری اداره سینما فرهنگ خمینی شهر به بخش خصوصی بومی از مهمترین خواسته های مسوولان و فعالان فرهنگی و هنری است.

 

بهمن 92: بازگشایی نصفه و نیمه سینما
پس از کش و قوس های فراوان و تعطیلی 20 ماهه تنها سینمای شهرستان، این سینما طی قراردادی یک ساله به آموزش و پرورش خمینی شهر واگذار گردید و بلافاصله از سوی آموزش و پرورش، توکلی دینانی استاد خط و موسیقی به عنوان مدیر این سینما منصوب گردید.
این واگذاری در حالی صورت گرفت که بدهی مستاجران قبلی سینما بزرگترین مانع بر سر اکران فیلم در این سینما بود. به گونه ای که به استناد آرشیو فرصت، در آن تاریخ سینمافرهنگ تنها 37 میلیون تومان به تهیه کننده یکی از فیلمهای اکران شده در سینما بدهکار بود.

 

فروردین 94: اکران فیلم پس از سه سال تعطیلی
طی قراردادی، مدیریت سینما فرهنگ به اداره آموزش و پرورش واگذار گردید تا پس از سه سال تعطیلی و بلاتکلیفی، اکران فیلم در این سینما از سر گرفته شود.
این واگذاری اما بدون حاشیه نبود چرا که به گفته رئیس وقت آموزش و پرورش، مستاجران سابق بدهی های خود را به شرکت های فیلم سازی پرداخت نکرده بودند و پخش فیلم در این سینما از سوی فیلم سازان تحریم شده بود.
بدیهی مدیر وقت آموزش و پرورش خمینی شهر در این باره گفت: سینما فرهنگ از یکسال گذشته به اداره آموزش و پرورش تفویض شده ولی به علت اختلافات مالی با شرکت های فیلم سازی این تلاش ها نتیجه نداد.
فیلم های ایران برگر، شهر موشها و رستم و سهراب از جمله فیلم هایی بود که نوروز 94 در این سینما اکران شد.

 

سال 96: پایان مدیریت آموزش و پرورش
علی رغم رضایت نسبی از دوره دو ساله ای که سینما فرهنگ در اختیار آموزش و پرورش بود اما در سال 96 این سینما از دست آموزش و پرورش خارج شد. موضوعی که متاسفانه در مورد چرایی آن از سوی مسوولان استان توضیح شفافی داده نشد تا اینکه ماههای پایانی سال 96، خبرهایی درخصوص برگزاری مزایده جهت واگذاری مدیریت این سینما پیچیده شد. خبرهایی که نهایتا از واگذاری مدیریت این سینما به شخصی حقیقی و غیربومی طی بستن قراردادی حکایت داشت.

 

مشکلات قرارداد کنونی
سینما فرهنگ خمینی شهر کارکردی دوگانه دارد؛ از یکسو تنها سینمای شهرستان است و اگر چراغ آن خاموش گردد اهالی سینما برای دیدن فیلم های سینمایی در حال پخش باید راهی شهرهای اطراف شوند. از سویی دیگر، این سالن، تنها سالن بزرگ شهرستان است که ظرفیت برگزاری همایش ها، مراسمات و حتی تئاترهای پرطرفداری را همچون تئاتر خاله خانوم دارد.
به عبارت دیگر سینمای فرهنگ، اصلی ترین "زیرساخت" فرهنگی شهر است که در قالب "ویترین" فرهنگ شهر به آن نگریسته می شود از این رو جایگاهی حیثیتی برای فرهنگ دوستان و هنرمندان شهرستان دارد و "نبض فرهنگ" شهر است.
بر همین اساس، جا داشته و دارد اداره کل ارشاد در واگذاری این سینما اهمیت موضوع را در نظر گرفته و دقت و حساسیت بیشتری به خرج می داد.
آخرین واگذاری سینما €“که در بهمن ماه صورت گرفت- دارای مشکلات متعددی است که نشان می دهد متاسفانه اداره کل ارشاد به هنگام عقد قرارداد، دقت های لازم را به خرج نداده است.
1- شیوه برگزاری مزایده یکی از این موارد است. در حالی که افراد حقیقی و حقوقی زیادی در داخل خمینی شهر داوطلب برعهده گرفتن مسوولیت این سینما هستند اما نحوه برگزاری مزایده موجب شد تا بسیاری از این داوطلبان اساسا در جریان برگزاری این مزایده قرار نگیرند. از سویی دیگر، پیشنهاد شهرداری خمینی شهر به عنوان یکی از شرکت کنندگان در این قرارداد علی رغم ارائه بالاترین مبلغ در این مزایده حذف شد.
2- مدیریت جدید سینما هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارد. نه اهل هنر و سینماست نه تاکنون تجربه اداره سینما را داشته حتی تجربه فعالیت فرهنگی و ارتباط با هنرمندان و فرهنگ دوستان را نداشته است. بر همین اساس حساسیت رفتار با اهالی فرهنگ و هنرمندان و ظرافت های فرهنگی را نمی داند.
3- این سینما به شخص حقیقی واگذار گردیده نه شخص حقوقی.در واقع طرف این قرارداد نه موسسه ای است نه شرکت نه ارگان و نهاد. بلکه تنها یک شخص است.
4- علی رغم وجود متقاضیان بومی، سینما به فردی غیربومی واگذار گردیده که اساسا هیچگونه آشنایی با شهرستان ندارد.
5- آنگونه که شنیده شده است مدیریت سینما، قرار نیست خدمات لازم به مراجعه کنندگان ارائه دهد حتی نظافت سینما بر عهده متولی نیست و هرمجموعه ای از شهرستان که سالن را اجاره می کند موظف است این خدمات را فراهم نماید.
6- مدیریت سینما در قبال تعطیلی سینما(از زمان عقد قرارداد تاکنون)و بسته بودن درب آن بر روی مراجعین و عموم مردم پاسخگو نیست.

 

تعطیلی سینما در نوروز
در حالی که در کشور ما نوروز، ایام طلایی سینما است و مردم به دلیل تعطیلات نوروزی استقبال خوبی از سالن های سینما و فیلم های در حال اکران انجام می دهند اما در ایام نوروز سینما فرهنگ خمینی شهر به طور کامل تعطیل بود تا مردم خمینی شهر برای دیدن فیلم های نوروزی همچون "به وقت شام" ، "فیل شاه" و ... راهی شهرهای اطراف شوند.

 

به تعویق افتادن خاله خانم
تئاتر خاله خانوم از جمله تئاترهای پرطرفدار و محبوب خمینی شهر و استان است که در هر دوره از اجرا با استقبال فراوان مردم مواجه می گردد. این نمایش محبوب قرار بود در ایام نوروز، شادی بخش مردم بویژه دوستداران و مهمانان نوروزی باشد، اما با دربهای بسته مواجه شد.
حسینعلی عمادی کارگردان این تئاتر می گوید: تاکنون سینما فرهنگ متولیان متعددی داشته است و ما برای اجاره سینما با همه این متولیان هماهنگی و مشارکت داشتیم. متاسفانه علی رغم همه پیگیریها و رایزنی ها و برگزاری جلسات متعدد، تاکنون نتوانسته ایم با مدیریت جدید سینما به نتیجه مشخصی برسیم.
وی افزود: مجموعه تئاتر ما متشکل از حدود 80 نفر است که در بین آنان بازیگر سینما از تهران قرار دارد و متاسفانه بخاطر این نابسامانی ها، همگی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند. از طرف دیگر برای تهیه این تئاتر، تاکنون بیش از 150 میلیون تومان هزینه شده و هر روز تاخیر در اجرا، هزینه زیادی متوجه گروه ما می کند.

 

قرارداد کنونی
در حالی نزدیک به سه ماه از شروع قرارداد می گذرد ولی کماکان این سینما تعطیل است (شروع قرارداد 15 بهمن 96 است)براساس قرارداد کنونی، سینمافرهنگ در ازای 60 میلیون تومان برای یکسال (ماهانه 5 میلیون تومان) به مدیریت جدید واگذار شده است. این مبلغ پایین در حالی است که بسیاری در شهرستان داوطلب اداره این سینما با مبلغ مذکور بوده اند.
بی تردید، با ادامه روند کنونی، گروه ها و مراکز فرهنگی برای اجاره سینما در سال جاری با دو مشکل بزرگ مواجه خواهند بود؛ نخست هزینه بالایی است که در قبال یک سانس اجاره سالن سینما مطالبه می گردد، دوم عدم ارائه خدمات مناسب (گرمایش و سرمایش، نور، صدا، نظافت و...)

 

جمع بندی
همانگونه که گفته شد سالن سینما فرهنگ، زیرساختی محوری در فضای فرهنگی شهرستان است و کارکردی بسیار مهم و موثر ایفا می کند. از سویی دیگر، طیف گسترده ای از مردم، گروهها و مراکز فرهنگی شهرستان با آن در ارتباط هستند. وضعیت نارسای مدیریت کنونی گویای آن است که لازم است مسوولان شهرستان هرچه زودتر به این مساله ورود پیدا کرده و با سپردن این سینما به دست مدیریتی متخصص، دلسوز و بومی کمک بزرگی به فرهنگ شهرستان نمایند.

صفحه 1 از 275