امروزجمعه, 30 تير 1396-- Friday Jul 21 2017

ساعت 02:39:48

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 00:28:25

تنها خدا حق دارد بیدارم کند
در سالن کتابخانۀ الغدیراجرا شد؛
تنها خدا حق دارد بیدارم کند

نمایش «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی محسن عمادی از 17 تا 27 تیر ماه در سالن کتابخانۀ الغدیر خمینی شهر روی صحنه رفت.
به گزارش خبرنگار فرصت، نمایشنامۀ «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» اقتباسی از رمان «اسکار و مامان صورتی» نوشتۀ اریک امانوئل اشمیت است که محمد چرم€Œ شیر آن را در سال ۸۴ اقتباس کرده و به نگارش درآورده است. این نمایش که در سال ۸۴ به کارگردانی محمد عاقبتی و با بازی داریوش موفق و لیلی رشیدی در اصفهان اجرا شده است اکنون به کارگردانی محسن عمادی از سوی انجمن خیریۀ بقیة الله العظم (عج) در شهرستان خمینی شهر اجرا می شود.


محسن عمادی در گفتگو با خبرنگار فرصت روایت این نمایش را اینگونه بیان می کند: داستان این نمایش برگرفته از داستان فیلی است که به دلیل وضعیت ظاهر و مشکلات چشمی گوشه نشین شده است که پس از رویارویی با مشکلاتش تصمیم می گیرد با آنها مواجه شود و پس از فائق آمدن بر مشکلاتش شادی و امیدی دوباره بدست می آورد. این نمایش با دراماتورژی به گونه ای به نمایش کودک و نوجوان تبدیل شده است.


عمادی افزود: ما این نمایش را با نوعی بازآفرینی برای کودکان سرطانی روی صحنه بردیم و ماهیت آن را از درام و تراژدی به یک ماهیت شاد و کودکانه تبدیل کردیم.
گفتنیست در این نمایش میزان ها و بازی ها به گونه ای کارگردانی شده است که هم قشر کودک و هم قشر بزرگسال را مخاطب خود قرار داده است.

مشاور و بازیگردان این نمایش محمدرضا کریمی است و در آن بازیگرانی چون نیایش سلطانی، غزاله نجیمی، فاطمه زهرا براتی، رومینا سادات رضوی زاده، زهرا پیر حاجی و ستایش حاجیان ایفای نقش می کنند.

عکاس: سعید بیگی

عبور قافله شهدا از شهرهای شهرستان خمینی شهر
عبور قافله شهدا از شهرهای شهرستان خمینی شهر

کاروان شهدا مرکب از پیکر مطهر20شهید دفاع مقدس از خیابان های شهرهای شهرستان خمینی شهر عبور کرد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، مردم شهیدپرور و انقلابی این مناطق با استقبال پرشور خود یاد و خاطره 8 سال دفاع مقدس را گرامی داشتند. این کاروان فضای شهرهای درچه،خمینی شهر، کوشک و اصغرآباد را طی این چند روز عطر آگین کردند.

اهدای اعضای بدن دو مرگ مغزی به نیازمندان
اهدای اعضای بدن دو مرگ مغزی به نیازمندان

امیرحسین فتحیان نوجوان 17 ساله اهل دستگرد قداده که چند روز پیش بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شد، در حال حاضر در  اختیاربیمارستان الزهرا (س)  است تا عملیات برداشت اعضا برای اهدا به بیماران نیازمند روی وی اجرا شود. خانم دکتر خلیفه سلطانی مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان الزهرا (س) ضمن اعلام این خبر به فرصت آنلاین گفت: طی چند روز گذشته نیز یکی از اساتید دانشگاه آزاد خمینی شهر به نام محمد اصفهانی که وی نیز بر اثر حادثه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود، به فهرست اهدا کنندگان عضو پیوست.
بر اساس گزارش خبرگزاری آنا، خانواده مرحوم اصفهانی کلیه کتب علمی فرزندشان را نیز برای استفاده دانشجویان به کتابخانه دانشگاه آزاد اهدا کردند.

باید کاری کنیم که کودک معلول به دنیا نیاید
امام جمعه خمینی شهر به مناسبت هفته بهزیستی:
باید کاری کنیم که کودک معلول به دنیا نیاید

روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، هفته بهزیستی و سالروز شهادت رئیس مکتب جعفری امام صادق(ع) از جمله مطالبی بود که در خطبه های نماز جمعه این هفته خمینی شهر ایراد گردید. 


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، آیت ا... شیخ عباس رحیمی با اشاره به 17 شوال (21 تیر) روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای و با تبریک این روز به ورزشکاران علی صفت گفت: ورزش ارزش دارد ولی برخی ورزشها ابزار دست قدرتها و سرمایه داران شده است. امیدواریم دولت از ورزشهای خوب حمایت کند ولی متاسفانه حمایتهای دولت بیشتر به سمت فوتبال رفته است.


استاد حوزه و دانشگاه ورزش فوتبال را بیمار دانست و گفت: فوتبال هم سیاسی شده است هم اقتصادی. از جهات مختلف سیاسی شده است و اقتصادی آن را هم که همه می دانند چه پولهای هنگفت بین بازیکنان و مربیان رد و بدل می شود.


نماینده ولی فقیه از وزارت ورزش و جوانان گله کرد و گفت: این وزارت چه می کند که نتوانسته مربی تربیت کند؟! از بدبختی ما ایرانیها اینست که مربی خارجی می آورند، پولهای هنگفت می دهند و منت هم سرمان می گذارند. یا مثلاً برخی بازیکنان داخلی که متاسفانه برای آنان پول شده است بت. این ورزشکار نیست. مراقب باشیم ورزش ما آلوده نشود.


خطیب جمعه با اشاره به هفته بهزیستی (24 تا 30 تیر) گفت: بهزیستی نهادیست بسیار خدماتی که خیلی خدمت می کند و یکی از آنها مدیریت کودکان استثنایی و معلول است. مردمی که فرزند معلول دارند از وجود مراکز نگهداری معلولان بیخبرند که اگر از همان کودکی فرزند خود را به این مراکز می سپردند، تحت آموزش قرار می گرفت و بهتر می شد. از اولیای فرزندان معلول نیز شهریه دریافت نمی شود بلکه دولت یارانه ای به این امر اختصاص می دهد و با کمک مردم خیّر این مراکز اداره می شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن تشکر از مراکز و خیریه هایی که به اداره بهزیستی کمک می کنند، گفت: اولاً ما باید کاری کنیم که کودک معلول به دنیا نیاید ثانیا معلولان فعلی را به این مراکز بسپاریم و ثالثاً به هرصورت می توانیم به این مراکز و خیریه ها کمک کنیم حتی با خرید تولیدات دستی و محصولات معلولان در این مراکز.
حاج آقا رحیمی ضمن تسلیت سالروز شهادت رئیس مکتب جعفری امام صادق(ع) از همه نمازگزاران دعوت کرد در مراسم سخنرانی و عزاداری در ساعت 9 صبح پنجشنبه 29 تیر 1396 که تعطیل رسمی است، در مصلای نماز جمعه شرکت نمایند .


امام جمعه شهرمان ادامه داد: سخاوتمندی که در شما مردم خمینی شهری بسیار دیده می شود، صبر و شکیبایی، شکرگزاری، حلم و بردباری، خوش اخلاقی با اقشار مختلف مردم، قناعت، غیرت، شجاعت و سازش ناپذیری، مردانگی و مروّت این 10 صفت ویژگی است.

تجمع بزرگ بانوان در مصلی برگزار خواهد شد
به مناسبت هفته عفاف و حجاب؛
تجمع بزرگ بانوان در مصلی برگزار خواهد شد

سرپرست فرمانداری گفت: با توجه به فعالیت های حوزه جنگ نرم و نیز تلاش دشمنان در جهت گسستن بنیان خانواده، باید تلاش ها در حوزه عفاف وحجاب بیشتر و پررنگ تر شود.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین مجتبی راعی که در جلسه هماهنگی برنامه های هفته عفاف و حجاب سخن می گفت، افزود: حجاب و عفاف خاص زنان نیست و مردان را نیز شامل می شود.
وی از راهپیمایی بانوان از مزار سه شهید گمنام در پارک پیروزی تا مصلی و تجمع بانوان خمینی شهر و درچه در روز 21 تیرماه، تبلیغات مرتبط با این موضوعات، انتخاب حجاب برتر در ادارات و دانشگاه ها، بازدید از ادارات و تکمیل فرم عفاف و حجاب به عنوان برنامه های این هفته یاد کرد.
نماینده سپاه در این جلسه به برنامه های راهپیمایی عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: این برنامه روز 21 ام ساعت 9 صبح با تجمع بانوان در پارک پیروزی آغاز می شود و با راهپیمایی به سمت مصلی ادامه می یابد. ساعت 10 صبح در مصلی برنامه آغاز خواهد شد و شامل برنامه های متنوعی از جمله تقدیر از مادران و همسران شهدای مدافع حرم شهرستان و اتباع خارجی است. این مراسم ساعت 11:30 خاتمه خواهد یافت.
گفتنی است 17 تا 23 تیرماه به عنوان هفته عفاف و حجاب نامگذاری شده است. برنامه ریزی مراسم راهپیمایی و گردهمایی عفاف و حجاب با سپاه پاسداران و با نظارت امام جمعه است و شهرداری و اتاق اصناف حامیان مالی این مراسم می باشند.
شایان ذکر است در این جلسه نمایندگان هر یک از دستگاه های حاضر به ارائه برنامه های خود برای مراسم مذکور پرداختند.

 رتبه دوم جشنواره قاب خالی از آن عکاس خمینی شهری
رتبه دوم جشنواره قاب خالی از آن عکاس خمینی شهری

میلاد نعلبندیان رتبه دوم جشنواره سراسری عکس جهادگران که تحت عنوان "قاب خالی" برگزار شده بود را از آن خود ساخت.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، نعلبندیان با عکسی که در روستای خرو از توابع شهرستان نیشابور تهیه کرده بود، رتبه دوم این جشنواره کشوری را به دست آورد.
گفتنیست مراسم اختتامیه این جشنواره 16 تیر ماه در محل سفارت سابق آمریکا "لانه جاسوسی" برگزار شد و طی این مراسم جوایز برگزیدگان اهدا گردید. همچنین در بخشی از مراسم پدر شهید والا مقام مصطفی احمدی روشن، سردار غلامی، وزیر سابق ارشاد و دیگر مسوولان کشوری حضور یافته و از کلیه هنرمندان برگزیده تقدیر و تجلیل به عمل آوردند.

گاهی تلخ گاهی شیرین
هنرمندان معلول خمینی شهر برگزیدگان جشنواره بین المللی امیدآفرین
گاهی تلخ گاهی شیرین

"طیبه عسگری" و "محمدرضا عسگری" در بخش نمایشنامه نویسی چهارمین جشنواره بین المللی "امیدآفرین" که در اصفهان برگزار شد، جزو شش نفر برگزیده قرار گرفتند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، از میان 32 نمایشنامه ای که به دبیرخانه این جشنواره ویژه هنرمندان معلول ارسال شد، شش نمایشنامه برگزیده شد که نمایشنامه های "سکوی بغض" و "گاهی تلخ گاهی شیرین" از نویسندگان خمینی شهری در فهرست آثار برگزیده قرار گرفت.


طیبه عسگری که پیش از این نیز موفق به کسب مقام کشوری در رشته دلنوشته شده است، در مورد نمایشنامه اش با عنوان سکوی بغض می گوید: داستان نمایشنامه در مورد پسر معلولی است که پس از سال ها تلاش مجوز شرکت در مسابقات جهانی پاورلفتینگ را به دست آورده و به دلایلی نیز تامین هزینه اعزام به این مسابقات جهانی به عهده خودش افتاده است. این ورزشکار که به سختی موفق به فراهم کردن این پول شده در آستانه اعزام بر سر یک دوراهی قرار می گیرد. قلب پدر نیاز به جراحی دارد و خانواده قادر به تامین هزینه جراحی نیست...


بر اساس همین گزارش، موضوع نمایشنامه "گاهی تلخ گاهی شیرین" به نویسندگی محمدرضا عسکری نیز یکی دیگر از چالش هاییست که یک معلول ممکن است در طول زندگی خود با آن روبرو شود. عسگری در نمایشنامه خود برگی از زندگی پسرک معلولی را روایت می کند که مادرش را در کودکی از دست می دهد و پدر که توانایی نگهداری از فرزندش را به تنهایی در خود احساس نمی کند او را سر راه می گذارد. در ادامه، خانم میانسالی وارد ماجرا می شود که علیرغم مشکلاتی که خود با آن دست و پنجه نرم می کند، تصمیم می گیرد این کودک را به فرزندی قبول کند...


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، موفقیت این دو هنرمند خمینی شهری حاصل تلاش چند ماهه ایست که در کلاس نمایشنامه نویسی به مربیگری مصطفی جعفری از خود نشان دادند.


جعفری دراینباره می گوید: پیرو نمایش هایی که با هنرمندان معلول به اجرا درآوردیم که از جمله آنها می توان به نمایش موفق "آه اسم اعظم خداست" اشاره کرد، این قشر از جامعه توانستند استعدادها و توانمندی های خود را به جامعه ثابت کنند. بنده نیز تصمیم گرفتم در حد بضاعت خودم به شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای این قشر کمک کنم و این شد که کلاس نمایشنامه نویسی را برگزار کردیم. ابتدا 10 نفر در کلاس حضور پیدا کردند و پس از چند جلسه شش نفر شامل دو نابینا و چهار معلول جسمی حرکتی از خود علاقه و انگیزه بیشتری نشان داده و در کلاس ها حضور فعال پیدا کردند. این هنرمندان با فراخوان جشنواره بین المللی امیدآفرین دست به نوشتن زدند و خداراشکر موفق به کسب مقام شدند.


وی که کمک به شکوفایی استعدادهای این قشر محروم و مظلوم را از مصادیق انفاق می داند، می گوید: در گام بعدی دوست دارم با بچه های خانه ایتام کار کنم و نمایشنامه ای را با بازیگری آنها به روی صحنه ببرم.

مصائب کتابخانه های خمینی شهر
مصائب کتابخانه های خمینی شهر

یک روی سکه این است که حتما باید اتفاقی به بزرگی و دردناکی فروریختن ساختمان پلاسکو رخ بدهد تا ما چشممان به حساب بیفتد و فرسودگی و عدم استحکام ساختمان ها را جدی بگیریم و روی دیگر این سکه اتفاقی است که الان دارد در نهاد کتابخانه های کشور رخ می دهد. نهاد کتابخانه ها اخیرا اجازه گشایش هیچ کتابخانه جدیدی را در کشور نمی دهد مگر اینکه استحکام ساختمانش توسط فرمانداری شهرستان یا شهرداری همان شهر تایید شود. تصمیمی که 4 باب کتابخانه مجهز و آماده خمینی شهر را معطل صدور این تاییدیه گذاشته آن هم در دورانی که دنیا برای اضافه شدن تنها یک نفر به فهرست کتابخوان ها چه سرمایه ها که هزینه نمی کند. در حالی که اهالی شهرهای کوشک و اصغرآباد و روستای تیرانچی و ساکنان بلوار پاسداران بی صبرانه انتظار گشایش کتابخانه هایشان را دارند ما از آن طرف بام افتاده ایم و این در را همچنان بسته نگه داشته ایم و توپ تایید استحکام از نهاد کتابخانه ها به زمین شهرداری ها و از آنجا به زمین فرمانداری فرستاده می شود.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، بنا به اظهارات رئیس اداره کتابخانه های شهرستان کتابخانه سجادیه واقع در بلوار پاسداران علیرغم تجهیز کامل، ثبت کتاب ها و تامین نیرو هنوز مجوز افتتاح نگرفته و صدور مجوز منوط به تاییدیه استحکام شده است. تجهیزات کتابخانه تیرانچی نیز آماده است اما تاییدیه استحکام آن باید توسط فرمانداری صادر گردد.


امیدی فر که در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سخن می گفت، افزود: دارالقرآن سه طبقه شهر کوشک نیز برای راه اندازی کتابخانه آماده است اما تا شهرداری کوشک اقدام به تایید استحکام نکند نهاد کتابخانه ها اجازه بهره برداری نمی دهد.


اما این تنها شهرداری کوشک نیست که برای راه اندازی کتابخانه با این مشکل مواجه شده است شهرداری اصغرآباد نیز علیرغم اینکه دست به کار ساختن کتابخانه در زمینی که خیّران در اختیارش گذاشته اند شده اما شهرداری نیز باید استحکام مکانی را که اجاره کرده تا به طور موقت اولین کتابخانه عمومی شهرش را در آن راه اندازی کند، تایید نماید.


شهردار کوشک در این جلسه با بیان اینکه چندین مکان مناسب در شهر کوشک هست که آماده واگذاری به اداره کتابخانه ها برای راه اندازی کتابخانه است، گفت: نظام مهندسی برای ساختمان دارالقرآن یک تاییدیه نسبی صادر کرد که ما همان را به نهاد کتابخانه ها ارائه کردیم اما پذیرفته نشد.
سرپرست فرمانداری که به عنوان رییس انجمن کتابخانه های عمومی ریاست این جلسه را به عهده داشت، از شهردار کوشک خواست تا تاییدیه نظام مهندسی را به فرمانداری ارائه دهد. راعی همچنین از شهردار اصغرآباد خواست تا هر چه زودتر استحکام مکانی را که برای راه اندازی کتابخانه اجاره کرده است مورد بررسی قرار داده و نظرش را در این رابطه اعلام نماید.


جذب 203 میلیون تومان اعتبار برای کتابخانه جوی آباد
در این جلسه اما از معطل ماندن دو باب کتابخانه دیگر در شهرستان نیز باخبر شدیم که البته معطل ماندنش ربطی به تصمیم اخیر نهاد کتابخانه های کشور ندارد. کتابخانه ای که قرار است در یکی از طبقات مرکز فرهنگی نیلفروش زاده واقع در جوی آباد راه اندازی شود نیز علیرغم آمادگی کامل همچنان در انتظار تفکیک انشعابات آب، برق و گاز این 4 طبقه می باشد.


عملیات ساخت و ساز کتابخانه جوی آباد قدیم نیز با توقف روبرو شده و این در حالی است که به گفته رئیس اداره کتابخانه ها، مبلغ 203 میلیون تومان اعتبار برای احداث آن جذب شده است. وی علت توقف عملیات ساخت و ساز این کتابخانه را بروز یک مشکل حقوقی عنوان کرد.


تا رسیدن به آمار استاندارد عضویت در کتابخانه ها فاصله زیادی داریم
رییس اداره کتابخانه ها در بخش دیگری از سخنانش از 350 میلیون اعتباری که در سال 96 از محل بودجه تملک و دارایی به تعمیر و تجهیز کتابخانه های شهرستان تعلق گرفته خبر داد و به 125 میلیون تومانی که از محل سهم نیم درصد شهرداری ها توسط شهرداری خمینی شهر در سال 95 به اداره کتابخانه ها پرداخت شد، اشاره کرد.
امیدی فر همچنین از اهدای پنج هزار و 200 جلد کتاب کمک درسی جدید توسط کانون قلم چی به کتابخانه های شهرستان در سال 95 خبر داد و افزود: نهاد کتابخانه ها نیز در سال گذشته 150 میلیون تومان برای کتابخانه های شهرستان کتاب خریداری کرد.


وی با ابراز تاسف از عضویت تنها 20 هزار نفر از شهروندان در کتابخانه های کل شهرستان گفت: بر اساس استانداردها تعداد اعضای کتابخانه های شهرستان خمینی شهر باید 120 هزار نفر باشد و ما تا رسیدن به این مرحله فاصله بسیار داریم.


خانم صرامی رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از اعضای انجمن کتابخانه ها، با مهم برشمردن افزایش تعداد کتابخانه خواستار بهبود کیفی کار کتابخانه ها نیز شد و گفت: کتابدارها باید آموزش ببینند تا قادر باشند مراجعان را راهنمایی کرده و آنها را به سمت و سوی مطالعه کتاب های مفید و مناسب راهنمایی کنند.
فرماندار در پایان جلسه و پس از شنیدن نظریات اعضای انجمن گفت: آنچه در شهرستان در حوزه کتاب و کتابخوانی در حال حاضر باید به آن اولویت داد گشایش این چند کتابخانه ایست که باید تاییدیه استحکامش صادر شود.


وی از نماینده شهردار خمینی شهر خواست تا پیگیر ارائه پاسخِ نامه اداره کتابخانه ها در رابطه با انشعابات ساختمان نیلیفروش زاده از جانب شهرداری باشد.
سرپرست فرمانداری ضمن اشاره به نقش اداره آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ کتابخوانی بر همکاری این دستگاه و همچنین شهرداری ها و سازمان رفاهی تفریحی شهرداری خمینی شهر با اداره کتابخانه ها تاکید کرد.


راعی در پایان آموزش کتابداران برای ارتقای سطح کیفی کتابداری در خمینی شهر را نیز به دیگر مصوبات این جلسه اضافه کرد.

صفحه 1 از 259