امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 19:47:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تأملی در جایگاه اسب سواری در شهر و لزوم ساماندهی فعالین این رشته

دوشنبه, 06 تیر 1390 ساعت 10:42 کدخبر :1673
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : منصور پریشانی

پیامبر اسلام (ص): به فرزندانتان شنا، اسب سواری و تیراندازی بیاموزید.

اسب و سوارکاری در خمینی شهر دارای قدمت بسیاری است. مردم خمینی شهر همانند بسیاری از شهرهای اطراف علاقه عجیبی به اسب سواری و نگهداری این حیوان نجیب دارند.

نژاد مختلف اسب های خمینی شهری باعث شده مردم شهر با علاقه بسیار، هزینه های گزافی را نیز برای نگهداری و پرورش اسب متقبل شوند. اما این عشق و علاقه هیچ گاه صورت حرفه ای نداشته است. اغلب اوقات اسب ها صرفاً برای مراسم شبیه خوانی استفاده و یا به صورت کاملاً تفریحی به کار برده شده اند. واقعیت اینکه هیچ گاه محلی برای اجتماع و تاخت و تاز این دسته حیوانات و صاحبان آنها در نظر گرفته نشده و این قشر فعال با همه هزینه های سرسام آور اسب صرفاً از آن استفاده تفریحی می کنند. البته شنیده ها حکایت از وجود یک باشگاه تربیت اسب و سوارکاری در اطراف شهر دارد اما آیا یک باشگاه پاسخگوی این حجم از استقبال کننده ها خواهد بود؟

عدم ساماندهی سوارکاران و اسب های آنها و عدم استفاده ورزشی از اسب ها باعث شده این جمعیت علاقمند گروهی تشکییل داده و با عشق و علاقه روزهای جمعه در حوالی چشمه لادر به تاخت و تاز بپردازند. سئوال اين است كه چرا تربیت بدنی شهرستان با توجه به این پتانسیل بالا تصمیمی برای سازماندهی آنها نمی گیرد؟

ختم کلام اینکه سوارکاری و اسب سواری در دنیا از پراستقبال ترین رشته ها محسوب می شود و خمینی شهر از پتانسیل بالایی برای کسب افتخار در این رشته برخوردار است. هر چند عدم وجود هیأت هدایت کننده و سامان دهنده برای آن ها سؤالی است که برای هر ورزش دوستی پیش خواهد آمد.

نظرات  

 
#1 0 محمود ملکزاده 15 تیر 1390 ساعت 10:56
واقعا شهر ما پتانسیل زیادی در مورد ورزش اسب سواری دارد واز مسولان با وجدان خواهشمندیم که یک پیست ساده اسب سواری در دامنه های دشت مووش شهر(نزدیک شهرک الکترونیک ) ایجاد کنند تا باعث رونق این ورزش و سرگرمی جوانان شهر شود چون واقعا احتیاج است. نمونه ان در شهر های دیگر است مثل گنبد کاووس و ....
ممنون...خواهشا برنامه ریزی و درخواست بودجه شود.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید