امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 21:23:52

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سیر تکامل همایش های پیاده روی خانوادگی
میدان؛

سیر تکامل همایش های پیاده روی خانوادگی

شنبه, 04 شهریور 1391 ساعت 09:49 کدخبر :4429
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهدی محقق

امروزه بر پایی همایش های پیاده روی خانوادگی کم کم به صورت یک سنت و یک رویه معمول و مورد اقبال مردم در بسیاری از شهرستان ها به ویژه آنهایی که جاذبه های طبیعی نزدیک خود دارند درآمده است به گونه ای که می تواند به یک شاخص ارزیابی سطح فرهنگ جامعه و موثر در ارتقای آن در نظر گرفته شود. در برخی از شهرستان ها مثلا بروجن طی مسیر بروجن به چشمه سیاه سرد هنگام صبح به صورت خانوادگی و جمع های دوستانه به ویژه توسط خانمها یک امر عادی و بدور از تشریفات و مقدمات رسمی می باشد و گاه در گوشه هایی از شهرستان خودمان مثلا خیابان عماد سیادت هم دیده شده است.

در شهرستان خمینی شهر این حرکت از چند سال پیش شروع و گاه به مناسب های تقویمی و گاه به دور از آن مناسبت ها از مردم دعوت شده است در آن شرکت کنند که البته گاه رگه هایی از اهداف غیر ورزشی و تبلیغی و سیاسی هم در آنها دیده شده است در حرکت های اولیه با کیک و ساندیس مردم پذیرایی می شدند و زمانی مردم را تا پای خود چشمه با اتوبوسها می بردند و بدون هیچ پیاده روی و نرمش مردم می نشستند و عده ای سخنران می کردند و گاه آن را با تظاهرات اشتباه می گرفتند و زمانی هم فکر اهدای جوایز به برنامه اضافه گردید ولی بررسی روند کلی نشان می دهد که به تدریج بنرامه ها و رفتارها و همچنین انتظارات و درک مردم از برنامه اصلاح و به هدف واقعی برنامه که توجه عموم به ورزش و شادابی نزدیک می شود به گونه ای این بار شهردار شرفا هدف را وارد کردن ورزش و شادابی به سبد خانوارها اعلام می کند اما برای اینکه هر حرکتی از جمله پیاده وری خانوادگی تداوم یافته و به اهداف واقعی خود نزدیک شود و در رفتار و فرهنگ مردم نهادینه شود توجه موارد چهارگانه ای که بر شمرده می شود می تواند موثر واقع شود.

1- اهداف از انجام آن کاملا روشن و واضح و مورد توافق برگزار کنندگان و همگان باشد

2- راه های دست یابی به آن اهداف مشخص گردد.

3-  آسیب های احتمالی که ممکن است به اهداف و حرکت وارد شود شناسایی و از آنها پرهیز شود

4- برنامه اجرای مناسب و عمل برای دست یابی به اهداف تعیین شده طراحی شود.

با توجه به موارد چهارگانه پیش گفته شده می توانیم چشم انداز همایش های پیاده روی خانوادگی را تدوین کنیم و هم مجموع برناه های قبلی را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

 

در مورد بند یک "تعیین اهداف" احتمال ابلاغیه و بخش نامه ای از وزارت ورزش و امور جوانان و یا نهادهای شهرداری وجود دارد که نگارنده از مفاد آن اطلاعی ندارد ولی برداشت این است که هدف ورزش و شادابی  و نشاط و تحکیم جمع های خانوادگی و توجه دادن افراد و خانواده به این موضوع می باشد که بقیه بندها حتما باید با توجه به این اهداف اجرایی شود.

 

در مورد بند دوم (راه های دست یابی) باید بررسی کرد چه راه هایی می توان یافت که بتواند سبب توسعه ورزش و شادابی و ورزش همگانی شود که پیشنهاد هایی در این مورد طرح می شود.

الف: متولی امر هیات ورزش های همگانی باشد.

ب: از افراد علاقه مند و ورزشکار یک گروه مردم نهاد تحت عنوان گروه مردم نهاد (NGO) یاران همایش های پیاده روی خانوادگی تاسیس شود که به دور از انگیزه های مادی و یا تکلیفی توجه و تلاش آنها صرفا برای توسعه برنامه ریزی و عملیاتی کردن این برنامه ها باشد به گونه ای که دیگر مسؤولین شهرداری و ورزش مستقیما درگیر برنامه ریزی و اجرای آن نباشد و فقط گروه مذکور را حمایت کنند.

ج: گروه مردم نهاد مذکور یک برنامه سالانه برای پیاده روی ها متنوع چه در سطح محلات و پارک ها و چه در سطح کل شهر و مسیر های مثل چشمه لادر تنظیم و پس از تصویب اعلام عمومی نمایند.

د: از هر گونه برنامه هزینه دار و هزینه تراشی و خرج های بیهوده و بروکراسی اداری دوری کند که فقط هدف برنامه پیاده روی مد نظر باشد.

ه: برنامه ها جذاب و سازگار با حرکت در پیاده رویها در نظر گرفته شود مثلا جوایزی را فضای مادی و نامرتبط ایجاد می کند حذف کرده و به جای آن از اهرم های تشویقی دیگر مثل گرفتن فشار خون افراد در مقصد وزن کردن افراد و اعلام وضعیت آنها که آیا اضافه وزن دارند یا نه. دادن دستور العمل های ورزشی و مشاوره های لازم، معرفی افراد برای آزمایش هایی مثل قند خون و چربی به آزمایشگاه ها در صورت برنده شدن (از مساعدت این مراکز هم می شود بهره گرفت) اهدای کتاب ها و جزوه و بروشورهای حاوی اطلاعات در مودر ورزش و نقش آن در سلامت و نشاط  و CD های آموزش نرمش و و ورزش معرف برندگان به استخرها و مکان های ورزشی برای استفاده مجانی یا با تخفیف در چند جلسه دریافت مجانی شش ماهه نشریات شهر مثلا فرصت و استفاده از تخفیف در کلاس های ورزشی.

بنابراین هم تبلیغات به گونه ای باشد که خود حرکت و اهمیت آن برای مردم روشن و برای تاکید شود و هم انگیزه های کاذبی چون دریافت جوایز و غیره در آن کمرنگ باشد.

 

در مورد بند سه (آسیب شناسی) عواملی که می تواند حرکت را خدشه دار و از اهداف خود دور کند این موارد می باشد.

الف: استفاده تبلیغی و سیاسی و جناحی از پیاده رویها

ب: پر رنگ کردن انگیزه های مادی و جوایز

ج: بی نظمی و بی برنامگی

د: تبدیل همایش به محل سخنرانی و تعریف و تمجید  تشکر از این و آن و برنامه های تکراری و ملالت آور و حذف خلاقیت ها و نوآوریها و خود مردم از آن

ه: بی انگیزگی و رفتارهای رفع تکلیفی از جانب عوامل اجرایی ادارات و وجود روحیه بروکراسی و رفتارهای اداری

 

در مورد بند چهار (برنامه اجرایی) مهمترین عوامل نظم و ترتیب و روشن بودن مراحل اجرای برنامه و نظم در جابجایی شرکت کنندگان و مشخص بودن مسیرها و زمان حرکت و غلبه روحیه نشاط و ورزش بر تمامی مراحل اجرای برنامه

از آنجا که قصد توسعه ورزش همگانی در شهرستان می باشد بستر های لازم هم لازم است فراهم شود که دستگاه های ورزشی در پارک ها و برگزاری ورزشهای صبح گاهی در این راستا انجام شده و جا دارد مکان های مناسبی برای پیاده روی ها در سطح شهر در نظر گرفته شود که از آنجا که روتوش های برخی خیابان ها و بلوارها چون باغبان، عماد سیادت، بلوار دانشجو و غیره مناسبی دارد می توان به جای ایجاد فضای سبز کامل در آنها اطراف را فضای سبز کرد و قسمت وسط روتوشو را با سنگ فرش کرد و اسم آنها را هم جاده سلامت در حال حاضر پیاده روی در کوچه ها و خیابان های شلوغ شهر مشکلات خاص خود را دارد. به امید اینکه این جمع بندی مورد توجه مسؤولین قرار گیرد و با اجرایی شدن آنها شاهد گسترش ورزش های همگانی باشیم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 مرضیه 17 مهر 1391 ساعت 11:59
سلام به همه بچه های خمینی شهری واقعا سایت خوبیه در مورد شهرداری هم واقعا ضعیف عمل میکنه هم از نظر تبلیغات هم از نظر یرگزاری مسابقات داخل باشگاهی
نقل قول
 
 
#2 0 حقی 02 مهر 1391 ساعت 17:19
خوب است شهرداری به طور هماهنگ مردم را برای بازدید آثار تاریخی هم ببرد
نقل قول
 
 
#1 0 امراله 30 شهریور 1391 ساعت 14:06
با سلام به نظر من تبليغ شهرداري قبل از پياده روي خانوادگي ضعيف است بايد در مناطق بيشتري از مردم دعوت صورت گيرد حتي مي توان از مردم شهرهاي درچه و كوشك و اصغرآباد هم دعوت كرد . هر ماه يك پياده روي . ان شاءا... مسئولين شهرداري عمل كنند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید