امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 10:19:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در آستانه تابستان فرصت بررسی می کند؛

وضعیت پروژه های نیمه تمام ورزشی شهرستان-1

دوشنبه, 12 تیر 1391 ساعت 10:14 کدخبر :4225
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : منصور پریشانی
وارد روزهای تابستان و آغاز اوقات فراغت شده ایم؛ روزهایی که هزاران دانش آموز و دانشجوی شهرستان در پی راهکارهایی برای پر کردن اوقات خود هستند.

ورزش در این میان یکی از پرطرفدارترین و در عین حال سالم ترین روشها برای استفاده از این اوقات است، گرچه این ورزش محدود به فصلی خاص نمی شود و همیشه داوطلب دارد.در شهرستان ما اما زیرساختهای ورزشی چگونه است؟ گرچه در خمینی شهر تعدادی مجموعه ورزشی وجود دارد اما تا رسیدن به سرانه استاندارد ورزشی راهی طولانی باید طی کرد. راهی که به نظر می رسد از مسیر تکمیل پروژه های نیمه تمام می گذرد. در این شماره و شماره آینده کوشیده ایم پروژه های نیمه تمام یا رهاشده ورزشی شهرستان را به تصویر بکشیم.البته نکته ای که دراین میان جالب بود تعطیلی بعضی از این مکان های ورزشی آن هم در خرداد ماه بود.

 

زمین ورزشی قرطمان؛ پا در هوا

قرطمان محله ای است با بیش از 5 هزار نفر جمعیت و 3 هزار نفر جوان و نوجوان. سهم این محله از امکانات ورزشی محدود یک زمین ورزشی است، این زمین دو بخش است که یک بخش آن متعلق به واقف است و بخش دیگر متعلق به مسکن و شهرسازی. واقف سهم خود را به شهرداری واگذار کرده و شهرداری نیز به اداره ورزش و جوانان پیشنهاد واگذاری به شرط تملیک را داده بدین ترتیب که تا زمانی که از این زمین استفاده ورزشی می شود در اختیار تربیت بدنی شهرستان باشد. این پیشنهاد هم با پاسخ منفی تربیت بدنی مواجه شد. ظاهرا عدم آشنایی به قوانین ادارات دولتی باعث معلق ماندن چنین پروژه هایی گردیده است.

 

 

 

استخر مالک اشتر؛ فقط کلنگ زنی!

خمینی شهر همواره مشکل کمبود استخر ورزشی داشته است به گونه ای که تعداد زیادی از داوطلبان شنا مجبورند برای استفاده از یک سانس استخر راهی شهرهای اطراف می شوند. از سال 83 زمین جنب سالن مالک اشتر با هدف تاسیس استخر کلنگ زنی شد اما پس از گذشت 8 سال هیچ پیشرفت فیزیکی در آن دیده نمی شود. شنیده ها حاکی از آن است که آخرین بار با حضور استاندار فعلی کلنگ این مجموعه بر زمین خورد که متاسفانه تا امروز هیچ اقدامی برای احداث این مجموعه انجام نشده است. جالب اینکه استاندار همان زمان اعلام کرد نیمی از بودجه این مجموعه توسط استانداری و باقیمانده آن توسط نوسازی تامین خواهد شد. سوال مهم این که چرا باید جنوب شهر به دلیل عدم پیگیری مسؤولین از وجود استخر بی بهره باشد؟

 

 

 

زمین چمن قدس؛ در انتظار چمن!

خمینی شهر تنها یک زمین چمن چشمگیر دارد، زمین چمن قدس که با گذشت زمان، دیگر چمن آن چندان قابل استفاده نیست. این زمین یکی از پرحاشیه ترین پروژه های ورزشی است که پس از کش و قوس های فراوان بالاخره زیر کشت رفت. پروژه ای که از آن به عنوان شاخص نام برده می شود و قرار است آبروی شهرستان باشد اما خبرهای رسیده حاکی از آن است که روند پروژه پس از گذشت سه ماه مطلوب نیست چه اینکه فقط مقدار کمی از جدول کشی های دور زمین احداث شده است. زمین پیر فوتبال خمینی شهر که نزدیک به نیم قرن سابقه دارد اعلام شده که تا پایان سال آماده بهره برداری می شود، وعده ای که با توجه به روند پیشرفت غیر ممکن به نظر می رسد.

 

 

 

سالن استاد ابوالبرکات فروشان؛ پیمانکار پروژه را نیمه کاره رها کرده!

تنها سالن سرپوشیده فروشان روزهای پر چالشی را سپری می کند. فضای سبز سابق شهرداری که با حواشی فراوان به مالکیت آموزش و پرورش درآمد باز هم با توقف همراه شده است. از بین بردن درختان این زمین با انتقادهای فراوانی از سوی اهالی محل روبرو شد اما مسؤولین با وعده آماده سازی سالن تا پایان سال گذشته سعی در آرام کردن جو ناشی از این اتفاق تلخ نمودند. امروز و پس از گذشت 3 ماه از سال جدید هنوز پیشرفت قابل توجهی در این باره دیده نمی شود به نحوی که شنیده ها حاکی از آن است که باز هم پیمانکار پروژه را نیمه کاره رها کرده است. به هر حال به نظر می رسد تنها پروژه ورزشی محله فروشان نیاز به پیگیری بیشتری دارد چه اینکه اگر همین روند ادامه پیدا کند داستان توقف 14 ساله سالن ورزشی انقلاب تکرار خواهد شد.

 

 

 

مجموعه ورزشی منظریه (جنب مدرسه اندیشه)؛ در انتظار

این زمین که به تازگی معرفی شده جزو پروژه های جدید اداره آموزش و پرورش است. البته هنوز پیش بینی های لازم درباره آینده این زمین انجام نشده اما گفته می شود این زمین تبدیل به یک مجموعه ورزشی همانند مجموعه مالک اشتر خواهد شد و البته باید دید این زمین چه زمانی در لیست بودجه آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت. زمینی که به  دلیل متراژ حدود 5000 متری قابلیت های فراوانی دارد.

 

 

 

زمین ورزشی هرستان؛ بازهم داستان تملک

پس از پیروزی انقلاب چند تن از ورزشکاران آن زمان از جمله شهید سید حسین مهدوی، شهید حیدری، شهید اصغر حیدری به این فکر افتادند که این زمین را برای استفاده ورزش در اختیار بگیرند. مکاتبات با بخشداری وقت انجام شد، بخشداری نیز به فرمانداری و فرمانداری نیز به اداره تربیت بدنی واگذار کرد و قرار بر این شد مراحل واگذاری انجام شود اما متاسفانه شورای محلی وقت به خاطر نداشتن تفکرات ورزشی اعلام کردند زمینی با این مشخصات وجود ندارد!

این زمین به طور مستقیم زیر سیم های پرفشار برق قرار دارد و تاکنون باعث شده سه تن از ورزشکاران دچار عارضه سرطانی شوند که حتی یکی از آنها نیز در گذشت. در دوره سوم شورا زمین کناری آن خریداری شد و با تربیت بدنی مکاتبه شد اما رییس سابق اداره تربیت بدنی عقیده داشت در گام اول باید مالکیت زمین به تربیت بدنی واگذار شود، کاری که غیرقانونی بود چون شهرداری حق واگذاری زمین را ندارد. یکی از فعالان ورزشی هرستان در این زمینه می گوید: "ما پیشنهاد کردیم این زمین به صورت مادام العمر کاربری ورزشی پیدا کند که آقای کمالیان نپذیرفت، حتی با تربیت بدنی استان صحبت کردیم که آنها از قانون شهرداری آگاه بودند و حتی اعلام کردند توقع واگذاری مالکیت را ندارند. اما..." او ادامه می دهد: "حق مردم محله هرستان بیش از یک زمین آسفالت ساده بدون هیچ امکاناتی برای ورزش است."

 

 

 

زمین چمن شهدای اندآن؛ در انتظار

این زمین مخروبه یکی از زمین های مجموعه ورزشی اندآن می باشد. این مجموعه از ابتدای واگذاری نیز حواشی فراوانی داشت. در حال حاضر سالن ورزشی آن افتتاح شده که البته این سالن از نظر فنی اشکالات فراوانی دارد. تاکنون از این مجموعه - علی رغم داشتن ابعاد بزرگ- استفاده مناسب صورت نگرفته است. اکنون نیز زمین چمن آن سرنوشت نامعلومی دارد.

 

 

 

 

 

استخر شهدای وازیچه

زمین جنب سالن شهدای وازیچه سالهاست که تبدیل به زباله دانی شده است زمینی که 15 سال پیش فنداسیون استخر برای آن ریخته شده اما اکنون فاقد استاندارد لازم برای استخر شدن می باشد. جالب اینکه هیچ توجهی به این زمین نشده و مسؤولین نیز به طول کل قید آن را زده اند این بنای نسبتا تاریخی نه ردیف بودجه ای دارد و نه پیش بینی ساخت و ساز که دلیل آن نیز بر همه پوشیده است به هر حال به نظر می رسد بهتر است مسؤولین از فضای مناسب این زمین استفاده و با ساخت آن اهالی محله وازیچه را صاحب استخر کنند.

 

 

 

 

سالن شهدای جوی آباد

این سالن یکی از مصوبات ریاست جمهوری است که زمین آن با کمک شهرداری و البته کمک های مردمی خریداری شد و متصدی اجرای آن نیز وزارت نفت بوده است. این سالن تقریبا کامل تنها نیاز به تامین برق و محوطه سازی دارد و مشخص نیست چرا این پروژه از دید مسؤولین جا مانده است. تربیت بدنی شهرستان نیز در تکمیل این پروژه کوتاهی کرده است. گفته می شود مردم جوی آباد در ساخت این سالن کمک های فراوانی نموده اند باید دید چه زمانی ایرادات کوچک این پروژه رفع و افتتاح می گردد. به گفته اهالی محل این پروژه آنقدر به درازا انجامیده که حتی در چند نوبت مورد دستبرد سارقین نیز قرار گرفته است.

 

 

 

شهدای خمینی شهر، سالها انتظار و حسرت برای خوزان

ورزشکارن زمین خاکی محله خوزان با کلنگ سالن شهدای خمینی شهر دراین محل کوهی از امید برای ادامه ورزش خود متصورشدند. اما زمینی که کلنگ آن به نیت سالن حوادث غیرمترقبه استان به زمین خورد پس از گذشت 5 سال با وقفه های متعددی همراه شد به طوری که در یک مقطع حتی ستاد حوادث غیرمترقبه ادامه پروژه را به عهده شهرداری گذاشت.

متاسفانه در کنار این سالن نیمه ساز زمین خاکی وجود دارد که علاقمندان به فوتبال بدلیل عدم وجود سالن های ورزشی درآن به ورزش می پردازند و همین امر مشکلات ریوی و تنفسی را برای برخی از آنان به دنبال داشته است. با اینکه استاندار در این سفر نیز قول پایان پروژه تا پایان امسال را داد اما به نظر بعید بنظر میرسد با این اوضاع پروژه به این زودی ها رنگ افتتاح را ببیند. نکته مهم اینکه محله بزرگ و پرجمعیتی مثل خوزان فاقد فضای ورزشی مناسب متعلق به اداره تربیت بدنی است که جای بسی تامل دارد.

 

 

نظرات  

 
#9 0 ابراهیم 22 تیر 1391 ساعت 11:07
یک گزارشی هم از زمین خاکی فوتبال اسفریز تهیه کنید که قرار بود به وعده ی نماینده جدید شهرمان چمن بشه.
نقل قول
 
 
#8 0 محسن جزینی 19 تیر 1391 ساعت 15:38
نقل قول مجتبي:
سالن مهرورزان اصغرآباد بعد از چهار سال رها شده

فرصت نکات مثبت بسیاری دارد ولی یکی از نکات منفی اش اینه که در انعکاس اخبار شهرهای درچه، کوشک، اصغرآباد و روستاهای حومه ضعیف عمل می کند.
نقل قول
 
 
#7 0 مجتبي 18 تیر 1391 ساعت 17:34
سالن مهرورزان اصغرآباد بعد از چهار سال رها شده
نقل قول
 
 
#6 +3 aqa 14 تیر 1391 ساعت 07:56
من یک دفعه اززبان خودایشان شنیدم که می گفت همان دفعه قبل که آمدم برای همیشه بس است ومطمئن باشیدکه دیگرهدایت به اداره بازنخواهدگشت.
نقل قول
 
 
#5 +2 مدیر 14 تیر 1391 ساعت 00:28
شنیده ایم آقای هدایت معاون اسبق آموزش و پرورش می خواهد دوباره به معاونت بیاید شما را به خدا آزموده را آزمودن حطااااااااااااا ااست!!!!!!
نقل قول
 
 
#4 +3 دانش آموز پویندگانی 14 تیر 1391 ساعت 00:26
اقای مدیر مدرسه پویندگان خواهشمند است بگذارید آقای صرامی تیم قوی مشاوره ای انتخاب کند!ما ار عملکرد شما راضی نیستیم.....
نقل قول
 
 
#3 +2 aqa 12 تیر 1391 ساعت 16:54
آقای پریشانی عزیزچراخودت راخسته میکنی ؟انشاالله تا4سال اینده که قراراست مردم پای صندوقهای رای بروندمیسازند.
نقل قول
 
 
#2 +4 محمد 12 تیر 1391 ساعت 13:58
دیدن این تصاویر آدم را متاسف می کنه اصلا افسرده میشی. آهای مسوولا چکار می کنید؟ صبح تا شبتون فقط شده روزمرگی.
نقل قول
 
 
#1 +7 ناصری 12 تیر 1391 ساعت 11:32
حالا شما هی بنویسید،،، کی و چه کسی گوش میده؟؟
به عمل کاربرآید نه به حرففففففففف
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید