امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 15:05:23

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

چرا ورزش بانوان ناکام است؟

چرا ورزش بانوان ناکام است؟

پنجشنبه, 09 آبان 1392 ساعت 08:13 کدخبر :6240
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : آمنه آقامحمدی
در این روزها که بسیاری افراد در اوقات فراغت به سر می برند، شاید یکی از بهترین راه ها برای پر کردن آن روی آوردن به ورزش است. به همین خاطر بر آن شدیم که به ورزش و فواید ورزش به خصوص برای بانوان بپردازیم.

ورزش
ورزش شامل فعالیت هایی است که هرکس به منظوری و در محیطی متفاوت از محیط روزانه برای انجام مسابقه و یا لذت بردن انجام می دهد.
به طور کلی ورزش در دو بعد حرفه ای و عمومی بررسی می شود. ورزش حرفه ای به مسابقات رسمی و شغل ورزشکاران برمی گردد ولی ورزش عمومی مربوط به انجام تمرینات ورزشی توسط تمام افراد جامعه و سلامتی عمومی افراد است و حداقل روزانه 30دقیقه و 5روز در هفته توصیه می شود.
نرمش و تمرینات بدنی، جزء بسیار باارزشی از ورزش است که باعث پیشگیری از بیماری و ناتوانی جسمی می شود. الگوی زندگی اگر شامل تمرینات بدنی باشد فواید طبی چشمگیری به همراه خواهد داشت. یک برنامه مناسب ورزش سلامت انسان را تضمین می کند و خطر بسیاری از بیماری های متداول را کاهش می دهد بنابراین ورزش مرتب می تواند طول عمر را افزایش دهد. بسیاری از مردم ازجمله بانوان شهرمان به این نکته پی برده و می-بینیم که نسبت به چند سال گذشته این قشر از جامعه به ورزش خصوصاً ورزش های صبحگاهی در پارک های شهرمان اهمیت فراوان می دهند.

مراکز ورزشی بانوان در شهرستان
>ورزشگاه قدس: خمینی شهر، میدان قدس، 3647100
>سالن هلال احمر: خمینی شهر، خیابان شهید مطهری(ره)،3648081
> استخر غدیر: خمینی شهر، میدان قدس    
>باشگاه شقایق: خمینی شهر، خیابان شریعتی شمالی،جنب مرکز جراحی میردامادی 3629496
>باشگاه یلدا: خمینی شهر، نبش فلکه آیت ا... صهری 3600256
>باشگاه هما: خمینی شهر، خیابان شهید بهشتی، کوی بهشاد 3660282
> باشگاه طلوع فجر: خمینی شهر، خیابان 17شهریور، محله اسفریز    
>باشگاه شاهد ایثار: خمینی شهر، میدان 22بهمن، ابتدای بلوار توحید3632841
>باشگاه جوانان: خمینی شهر، بلوار امیرکبیر، تقاطع اول، سمت چپ 3679666
>باشگاه سوارکاری بهشت: کمربندی خمینی شهر- نجف آباد 09131233125
>باشگاه باییزان: خمینی شهر، خیابان امام شمالی، جنب تاکسی تلفنی علی  3620833
>استخر شاهین: خمینی شهر، خیابان شریعتی شمالی، جنب شیرینی سرای صفا 3629991
>باشگاه نامجو: خمینی شهر، خیابان کهندژ، جنب شهرداری منطقه 3 09131032032
> باشگاه ارغوان: خمینی شهر، منظریه، روبروی مجتمع مسکونی ارغوان 09133096772
>باشگاه پویا: خمینی شهر، منظریه، بلوار فیض الاسلام 3662414
>باشگاه ذکر الرحمه: خمینی شهر، خیابان کهندژ    3674280
>باشگاه اسکندری: درچه، خیابان امام(ره)، کوچه اردیبهشت 3756595
>باشگاه سپاهان: درچه، میدان مرکزی، خیابان بسیج 3761233
> باشگاه کوثر: کوشک، روبروی مسجد جامع 3563574

تاریخچه ورزش بانوان
زنان در جوامع کهن و باستانی به شدت از ورزش و حتی تماشای مراسم ورزش منع می شدند اما بالاخره پای آنان به ورزش و مسابقات باز شد.
در کتاب زن و ورزش چنین آمده است: حتی در مراسم و آیین های ویژه مذهبی و اجتماعی که تا پیش از برپایی المپیاد در یونان باستان برگزار می شد و بعد از آن در المپیاد باستانی که به منظور پرورش جسم و روان نونهالان و جوانان ترتیب یافته بود و هر چهار سال یک بار برگزار می شد، زنان حق ورود و تماشا نداشتند. این ممنوعیت آنقدرشدت و غلظت داشت که اگر زنی این قاعده و قانون را نادیده می گرفت و به تماشای مسابقات می رفت، محکوم به اعدام می شد.
نخستین زنی که سنت مردسالاری را در عرصه ورزش و مسابقات میدانی در هم شکست ، زنی بود به نام «هیپوهریا»که با تلاش و پشتکاری خاص سرانجام پای زنان را به عرصه ورزش و میدان مسابقات ورزش یونان باز کرد. چندی نگذشت که زنان موفق شدند، تحت عنوان «هریا»برای اولین بار، مسابقاتی را در حضور مردان برپا کنند و عرصه های نبرد ورزشی را زیر قدم های خود داشته باشند.
حال با توجه به اینکه بانوان نیمی از جامعه بشری را تشکیل می دهند از جهات مختلف دارای اهمیت هستند و یکی از اموری که باید برای بانوان در نظر گرفت مسأله ورزش است. امروزه زنان زیادی در سطح جهان به ورزش های مختلف اشتغال دارند .صاحب نظران امروزه براین عقیده اند که تمرین های حرکتی و ورزشی برای اکثریت مردم عم از زن و مرد دارای ارزش بسیار است.
دختران و زنان در سنین مختلف به حرکات مختلف ورزشی نیاز دارند. امروزه ارزش ورزش در جامعه ما برای بانوان بسیار است چون در گذشته های نه چندان دور کارهای خانه و رسیدگی به آنها سطح وسیع تری را شامل می شد و همین امر باعث می شد تا تمامی فعالیت های بدنی آنان تأمین شود ولی اکنون در بعضی از کارهای خانه تا حدودی این فعالیت های بدنی تأمین می شود.
کارشناسان در مورد ورزش بانوان معتقدند که هسته اولیه عادت به ورزش و فرهنگ سازی در مورد آن در مدارس شکل می گیرد و فعالیت های ورزشی در مدارس دخترانه باید طبق ساعت و برنامه مشخص اجرا شود تا در آینده شاهد ناهنجاری و مشکلات جسمی و روحی در دختران امروز و مادران آینده نباشیم.

 

ورزش و زندگی اجتماعی بانوان
از نظر اجتماعی بشر طبیعتاً موجودی اجتماعی است که می خواهد با دیگران رابطه داشته باشد و دیگران هم به طور متقابل با او ارتباط داشته باشند. این غریزه اجتماعی را می توان از طریق ورزش برآورده ساخت.
در زمینه ورزش می توان نیل به ارزش های اجتماعی دیگری نیز چون کار گروهی ،وفاداری و روحیه ورزشکاری دست یافت. محیط صمیمانه و مطلوب ورزشی اغلب فرصتی مناسب برا ی ایجاد روابط انسانی و شکل گیری روحیات است و محیط ورزشی مناسب باعث می شود زنان و دخترانی که کم رو و خجالتی هستند به گروه های ورزشی روی آورند و بتوانند از این طریق با افراد ارتباط داشته باشند. همچنین در زندگی روزانه خویش با افراد مختلف سازگاری بهتری یابند.

 

ورزش و خانواده
سلامت هر یک از اعضای خانواده به ویژه زن مستقیماً بر سلامت خانواده تأثیر می گذارد. نگرش کلی زن نسبت به جسم و عملکرد فیزیکی بدنش در نگرش های کلی او تأثیر مستقیم دارد زیرا سلامت جسم و روان او روابط اجتماعی وی با دیگران را شکل می دهد. امنیت عاطفی او بر امنیت کلی خانواده می افزاید. با ورزش زن به رشد و پختگی عاطفی می رسد و هوش و توانایی سازگاری با موقعیت های جدید در هنگام مواجه با فشارها و ناراحتی ها در او به حداقل آسیب پذیری می رسد.
تأمین بهداشت جسم و روان برای زنان که در دوره های مختلف زندگی و مسؤولیت های خویش مراحلی چون بارداری، زایمان و از همه مهم تر پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می گذارند، از اهمیتی والا برخوردار است. شخصیت کودک با نگرش های مادر در دوران بارداری آغاز و از آن پس در آغوش و درکنار او از نظر جسمانی، روانی، اخلاقی، اجتماعی و معنوی رشد و تکامل می یابد. بدون شک مادر سالم و بانشاط بهتر از انجام این مسؤولیت بر می آید و خود نیز الگوی عملی و طبیعی سالم تری برای فرزندان خویش خواهد بود. زنان با ورزش کردن می توانند خصوصیات رفتاری، اخلاقی و شخصیتی مطلوب تری برای یک زندگی سالم و شاداب را کسب کنند.

 

ورزش و فواید پزشکی آن برای بانوان
یکی از مزایای عمده تمرین های ورزشی برای زنان بهبود کارایی عملکرد سیستم ارگانیک بدن است. شخصی که از لحاظ بدنی تربیت یافته است، در مقایسه با فردی که فعالیت ها و تمرینات بدنی نداشته، روزانه انرژی کمتری مصرف می کند و فشار کمتری بر بدن خویش وارد می سازند. اثر کلی دیگر تمرین های منظم کمک به رشد و تکامل اجزای مختلف بدن است .تمرینات منظم برای زنان سبب بهبود تنفس، سیستم هاضمه، سیستم تخلیه بدن و بهبود ماهیچه ها و قوی تر شدن آنها می شود. ورزش جذب اکسیژن و کارآیی قلب را افزایش می دهد.
در برخی خانم ها به علل مختلف مانند علل روانی، ایجاد اختلالات و علائم شدید در زمان قاعدگی مانند درد، ضعف شدید و یا علائم پیش قاعدگی مانند سردرد و علائم گوارشی ممکن است در عملکرد جسمی شان در زمان قاعدگی اختلال ایجاد شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که تمرینات ورزشی می تواند در کاهش درد قاعدگی مؤثر باشد. در یک مطالعه درد قاعدگی در زنان دانشجو وقتی که به مدت یک سال تحت تمرینات جسمانی قرار گرفتند تا 55درصد کاهش یافت. انجام منظم تمرینات باعث بهبود گردش خون، انعطاف پذیری ناحیه کمر و لگن و انبساط عضلانی ناحیه گردن می گردد. بنابراین برخلاف عقیده عامه مردم که ورزش ضرری برای برخی مراحل زندگی زنان مثل قاعدگی، یائسگی، زایمان و آسیب های جسمی می دانند، بسیار مفید است. از فواید دیگر آن می توان به کاهش فشار خون، کاهش درصد چربی بدن، جلوگیری از پوکی استخوان و... اشاره کرد.
حتی انجام تمرینات منظم بدنی در طی حاملگی با توصیه پزشک سبب بهبود خواب، بالا رفتن حس اعتماد به نفس، کاهش شدت و یا بروز درد کمر، جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد و حفظ سطح آمادگی بدنی مادر می شود.

 

وضعیت ورزش بانوان
با اینکه بعد از انقلاب اسلامی فرهنگ سازی فراوانی در زمینه ورزش بانوان شده است، ولی هنوز ورزش بانوان در کشور و به خصوص در سطح شهرستان ما مظلوم واقع شده است. مسؤولان ورزش شهرستان یکی از دلایل ناکامی و پیشرفت نکردن ورزش بانوان به خصوص درسطح قهرمانی را تعصب های بی مورد خانواده ها در مورد بانوان می دانند.
سرانه فضای ورزشی هر فرد در سطح شهرستان به گفته امین آزاد رئیس سازمان تربیت بدنی شهرستان خمینی شهر 23سانتیمتر است که تا پایان سال1388 باید به یک متر مربع افزایش یابد. در شهرستان خمینی شهر 33هیئت ورزشی وجود داردکه 24هیئت ورزشی برای بانوان در حال فعالیت است.که ازجمله آنها می توان به سوارکاری، شطرنج، شنا، کاراته، والیبال، ووشو، آمادگی جسمانی، اسکیت، بسکتبال، جودو، تنیس، ژیمناستیک و... اشاره کرد. بانوان شهرستان ما بیشتر به ورزش های رزمی و توپی علاقه نشان داده اند و تمامی سالن های ورزشگاه قدس از ساعت6صبح تا 6بعداز ظهر در اختیار بانوان شهرستان است. تنها ورزشگاه اختصاصی بانوان یعنی همان باغ بانوان هنوز به بهره-برداری نرسیده است.
باشگاه های خصوصی فراوانی نیز در سطح شهرستان به فعالیت می پردازند که برای استفاده شما بانوان عزیز به درج نام و نشانی آنها می پردازیم:

 

نظرات  

 
#1 +2 دلسوز 2 02 فروردین 1393 ساعت 14:32
مشخصه ک چرا ناکامه.بی عرضه گی مسیولین بالاخص مسیول بانوان اداره ورزش و جوانان شهر دلیل اصلیه اونه
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید