امروزجمعه, 07 ارديبهشت 1397-- Friday Apr 27 2018

ساعت 01:40:04

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گفتگو با داور خمینی شهری بسکتبال کشور؛

گفتگو با نصر سعیدی نیا

سه شنبه, 28 آذر 1391 ساعت 10:36 کدخبر :4799
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

مقدمه: ایرادی که همیشه به مسئولین شهرستان گرفته می شد، مناسب نبودن بستر شهرستان برای پرورش استعدادهاست.با همین توجیه بسیاری از خانواده ها با تحمل هزینه های گزاف یا فرزندان خود را برای آموزش بهتر به کلانشهر اصفهان اعزام یا خود به اصفهان مهاجرت می کردند و این امر را زمینه ساز شکوفایی استعدادهای فرزندان خود می دانستند.

آنچه در ذیل آمده مصاحبه ای است با یک جوان 29 ساله با اصالتی کاظمینی و متولد کرج که از 3،4 سالگی در خمینی شهر زندگی کرده و با امکانات همین شهر امروز تبدیل به یک داور ملی بسکتبال شده و امروز با افتخار از خمینی شهر نام می برد و خود نیز افتخاری بزرگ برای شهرستان محسوب می شود. ماحصل گفتگوی ما با این داور لیگ برتری از نظرتان می گذرد.

 

ابتدا خود را برای خوانندگان معرفی کنید.

نصر سعیدی نیا هستم متولد 62 دارای مدرک دیپلم.

 

چی شد که به بسکتبال و داوری آن روی آوردید؟

سال 81 در کلاس داوری بسکتبال خمینی شهر شرکت کردم. دلیل شرکتم در این کلاس تشویق های مرحوم برادرم مهاجر سعیدی نیا بود که در خمینی شهر فعالت می کرد. من عاشق بسکتبال بودم اما از داوری متنفر بودم. بعد از یکی دو سال درجه 2 را گرفتم و بعد از یازده ماه درجه یک خود را از آقای نوربخش بصورت تشویقی دریافت کردم. آن زمان مسابقات فینال جوانان کشوری بود که وقتی آقای نوربخش قضاوتم را دید تاییدیه درجه یک داوری بسکتبال را به من هدیه کرد. در این مدت 8، 9 سال دوستان از جمله آقای کیانرسی، استاد مقیم و آقای جوادی کمک زیادی به من کردند تا تبدیل به داور ملی شدم. فرآیند تبدیل شدن من به یک داور کشوری فقط 3 تا 4 سال طول کشید. فروردین ماه آینده هم در ایران کلاس بین المللی برگزار می شود و من شانس زیادی برای حضور در آن دارم.

 

اولین دوره بازیهاکه در آن قضاوت کردید به خاطر دارید؟

اولین قضاوتم در بازی های مینی بسکتبال بود و توسط هیأت اصفهان به مسابقات یزد اعزام و در آن مسابقات به عنوان بهترین داور منطقه انتخاب شدم و این نقطه شروع اوج گیری من بود. اولین دیداری که قضاوت کردم دیدار پگاه فارس با یکی از تیم های تهران در لیگ برتر بسکتبال ایران بود و این افتخار نصیبم شد که ناظر آن استاد کیانرسی باشد و سرداورش آقای جوادی.

 

قبل از قضاوت بسکتبال هم بازی کرده بودید؟

من خودم یکی از بازیکنان بسکتبال محسوب می شدم و در یک مقطع زمانی در تیم ذوب آهن بازی کردم و با تیم هلال احمر به مسابقات کشوری رفتم.

 

مهمترین دیداری که قضاوت کردید؟

دیدار پتروشیمی بندر امام با شهرداری گرگان بود که در عرض چند ثانیه نتیجه دیدار تغییر کرد. البته خوشحالم که 3 سال است حساس ترین دیدارهای پلی آف به من سپرده می شود.

 

و پر حاشیه ترین دیدار؟

پر حاشیه ترین دیداری که قضاوت کردم بازی ملی حفاری اهواز یا صنایع پتروشیمی بود که حدود 2 ساعت و نیم طول کشید.

 

و آخرین دیداری که قضاوت کردید؟

آخرین دیداری که قضاوت کردم دیدار تیم قشم با عملیات غیر صنعتی بود که تیم قشم با ده اختلاف پیروز شد.

 

چه توصیه ای برای علاقمندان به داوری بسکتبال دارید؟

علاقمندی فقط دلیل موفقیت در داوری نیست و باید شناختی از بسکتبال داشت و من دلیل موفقیتم را سوابق بازیگری در بسکتبال می دانم. البته به خاطر پول قضاوت نمی کنم و درآمدش برایم اهمیتی ندارد.

 

تاکنون به عنوان داور هفته نیز انتخاب شده اید؟

چندین بار به عنوان داور هفته انتخاب شدم و خاطرم هست سال گذشته پس از دیدار پتروشیمی بندر امام و شهرداری گرگان من و آقای جوادی به عنوان داوران برتر هفته انتخاب شدیم.

 

خمینی شهر در بسکتبال نماینده دیگری در کشور دارد؟

بله، داوود صابونی یکی از افتخارات ماست که در تیم شهرداری گرگان بازی می کند و یکی از مهمترین بازیکنان این تیم است و داور خمینی شهری هم آقای فرهاد مختاری است که در لیگ دسته اول بسکتبال قضاوت می کند.

 

آقای سعیدی نیا خیلی ها معتقدند نسل طلایی بسکتبال ایران متشکل از حامد حدادی، برادران نیکخواه و... آخرین نسل درخشان بسکتبال ایران است.

خیر! نسل طلایی بسکتبال ما هنوز تداوم دارد و دلیل آن قهرمانی های تیم نوجوانان و جوانان در آسیاست. فدراسیون به تیم های پایه اهمیت زیادی می دهد. بارها خودم مشاهده کردم که چندین روز در اردوهای مختلف زیرنظر مربیان تمرین می کنند. ایران در بسکتبال استعدادهای زیادی دارد هر چند به اعتقاد من صمد نیکخواه بهترین بازیکن بسکتبال ایران است.

 

و بسکتبال خمینی شهر؟

بسکتبال خمینی شهر از پتانسیل بالایی برخوردار است اما لازمه آن وحدت و همدلی است. من به شهر برگشتم و یک سری ایده هایی دارم که امیدوارم آن ها را اجرا کنم. خمینی شهر می تواند قطب بسکتبال استان شود به شرطی که دو دستگی ها کنار گذاشته شود.

 

اما حتما اطلاع دارید که بسکتبال در خمینی شهر یکی از پرحاشیه ترین ورزش هاست؟

حاشیه بسکتبال خمینی شهر به دلیل عدم همدلی موجود است. در بسکتبال شهرستان کسی از دیگری حمایت نمی کند. مشکل افرادی که در بسکتبال شهر فعالیت های چشمگیری انجام می دهند من بودن است و این من باید تبدیل به ما شود تا خمینی شهر پیشرفت کند. یکی از دلایل افت بسکتبال شهر همین اختلافات بود. البته امروز آقای اعلایی تلاش هایی را در این زمینه کرده است.

 

تاکنون تربیت بدنی شهرستان با شما تعاملی داشته؟

هیچ گاه در مراسم مختلف تربیت بدنی شهرستان از من دعوت به عمل نیامده اما رییس فعلی هیأت بسکتبال آقای اعلایی به بنده لطف زیادی داشته. البته هیچ گاه این مسائل برایم مهم نبوده و سعی کرده ام نام خمینی شهر را با فعالیت هایم سربلند کنم هر چند اصالتاً خمینی شهری نیستم اما در همین شهر بزرگ شده و پیشرفت کرده ام.

 

چرا شهری مثل کاشان در بسکتبال نامی دارد اما خمینی شهر نه؟

توزین الکتریک کاشان به نام فرش چلسی در لیگ دسته اول بسکتبال بازی می کند و طرفداران پر و پا قرصی دارد و باعث تأسف است خمینی شهر با این بخش خصوصی هیچ تیمی در لیگ های مختلف ندارد. به زودی به عنوان دبیر هیأت بسکتبال خمینی شهر مشغول به کار خواهم شد و برنامه هایی دارم که بتوانم به بسکتبال شهر کمک کنم. مشکل امروز بسکتبال شهر پراکندگی استعدادهاست. البته هیچ یک از سالن های شهرستان به جز مالک اشتر قابلیت و استاندارد یک مسابقه بسکتبال را ندارد و مالک اشتر هم نقصان های زیادی دارد.

 

فرصت را خوانده ای؟

نه! فقط اسم فرصت را شنیده ام البته من بعد از2 سال تنها 15 روز است که به خمینی شهر برگشته ام.

مقدمه: ایرادی که همیشه به مسئولین شهرستان گرفته می شد، مناسب نبودن بستر شهرستان برای پرورش استعدادهاست.

و حرف آخر؟

تلاش می کنم به زودی مدرسه بسکتبالی به نام و یاد برادرم مهاجر در خمینی شهر راه اندازی کنم تا بتوانم تجربیاتم را به بچه های خمینی شهر انتقال دهم.

نظرات  

 
#1 0 jojo 13 فروردین 1394 ساعت 18:31
مصاحبه عالی بود♡
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید