امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 16:04:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفت گو با سروش عرشی؛ رییس سابق هیات هندبال

عرشی: هندبال شهر بدون حمایت ویژه نابود می شود

پنجشنبه, 12 اردیبهشت 1392 ساعت 12:51 کدخبر :5498
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

 سال های زیادی از یکه تازی هندبال خمینی شهر در استان اصفهان نمی گذرد، زمان هایی که هندبال شهرستان نه تنها در استان بلکه در کشور زبانزد خاص وعام بود.مربیان بزرگی مثل آقاجان، مرحوم علی شاهین، سروش عرشی و... نام هایی است که سال هاست در هندبال شهر بر سر زبان هاست اما امروز و با گذر زمان، 20 سال ریاست عرشی بر هندبال خمینی شهر به اتمام رسید. هفته پیش بود که این خبر دهان به دهان پیچید و امروز پس از ماه ها مذاکره پشت پرده این قصه علنی شد. هندبال به گفته کارشناسان و البته خود عرشی در سراشیبی سقوط است و جابجایی عرشی با سید مجتبی میردامادی کارشناس مسوول تربیت بدنی آموزش و پرورش که خود ید طولایی در هندبال دارد، بهانه ای بود تا با گریزی به حواشی هندبال شهرستان به بررسی ابعاد مختلف این انتصاب از زبان رییس سابق، رییس فعلی و رییس اداره ورزش و جوانان بپردازیم هرچند برخلاف عرشی و میردامادی، رییس اداره ورزش و جوانان تمایل به صحبت کردن نداشت و به اصرار به چند سئوال ما پاسخ داد.


بالاخره سروش عرشی از ریاست هندبال رفتنی شد؟
من از سال 72 مسوول هندبال خمینی شهر بوده ام. از وقتی جریان خصوصی سازی شروع شد و یکی از سالن ها را به هیات دادند من به سالن مادر و هیات هندبال و ورزش شهرستان 30 میلیون کمک کردم. مقداری که خرج هندبال بود یعنی 4 ،5 میلیون و هزینه های سالن را که 5، 6 میلیون می شد، از این مبلغ برداشتیم. خدا شاهد است یکی از عواملی که سالن مادر این گونه مانده فعالیت های ماست. هزینه هرسانس را از 15هزارتومان به ما گفتند تا 25 هزار تومان اما من از تیم هایی که وضعیت مالی خوبی نداشتند 10 هزار تومان می گرفتم حتی ارگان های دولتی را رایگان پذیرش می کردم و عاقبت سیاست این گونه شد که ما برویم.

 

خودتان رفتید یا ....؟
نه خودم نرفتم، این را بنویسید که من سه سال است در تهران خانه و زندگی دارم و در تیم نیروی زمینی ارتش حضور دارم ولی من بچه های ورزشی و شهرم را دوست دارم و می خواهم به آن ها کمک کنم. حالا هم خوشبختانه آقای میردامادی که چهره ای شناخته شده است حضور دارند هرچند ایشان باید در سطح بالاتری باشد ولی حالا همین هم خوب است. ایشان عید آمد دیدن من و گفت شما بیا رییس شو، گفتم نه من افتخار می کنم که شما رییس شوی و کمکت هم می کنم. الان هم مشکلی نیست و من یک سال و نیم پیش استعفا دادم.

 

در زمان آقای کمالیان استعفا دادید؟
بله در آن زمان به آنها گفتم من با این شرایط کار نمی کنم. من به آقای کمالیان گفتم در مورد تیم نیروی زمینی ارتش که در لیگ برتر است اختیار تام دارم که این تیم را هر جای ایران خواستم ببرم. قصد داشتم تیم را بیاورم خمینی شهر، گفتم سالن انقلاب را به من بدهید، هزینه های تیم 40 ، 50 میلیون است اما من در عوض 150 میلیون برای شما می آورم.

 

یعنی درآمدزا باشد؟
بله دو تا مسابقه که از این سالن پخش مستقیم می شد برای شهر درآمد داشت. چرا فلاورجان با کمک شورای شهرش 300 میلیون هزینه کرده و مجوز تیم گرفته است؟ مس پارس فلاورجان مجوزش را از خمینی شهر گرفته. بروید تحقیق کنید ببینید من درست می گویم یا نه! من در ورزش آدم شناخته شده ای هستم. مس پارس مجوز سه رشته را گرفت و پارسال 150 میلیون هزینه کرد. امسال هم آمد لیگ برتر هندبال و تحت عنوان مس پارس فلاورجان در مسابقات شرکت می کنند.

 

مس پارس از خمینی شهر است؟
بله آقای آقابابایی روابط عمومی سابق تربیت بدنی در جریان کامل هستند و کارهای پرونده اش را انجام دادند.

 

چرا رفت فلاورجان؟
چون اینجا کسی به حرفشان گوش نمی داد از دستش دادیم. ما یک چنین اسپانسری را برای شهر می خواستیم اما اذیتش کردند رفت فلاورجان. حالا هم شورای شهر 200 ،300 میلیون دارد برایش هزینه می کند. من به آن ها گفتم چنین اسپانسری را برای شما آوردم هیچ چیزی هم نمی خواهم. بچه های قدیمی شهر گفته اند پول چندانی نمی خواهیم و می آییم برای شهرمان بازی می کنیم. من خوشحال بودم و به آنها یا علی گفتم اما آقای کمالیان گفت تا ببینم چطور می شود چون می دانست که رفتنی است. به آقای محمدی گفتم، گفت ما نمی توانیم چنین کاری کنیم چون هزینه دارد، گفتم نیاز به هزینه شما نیست کس دیگری هزینه می کند و به نام نیروی زمینی خمینی شهر است. گفتم دو تا اتاق های خوابگاه را به من بدهید. من 30 تا سرباز در اختیار دارم که 20 تای آنها بازیکن و بقیه تدارکات هستند و غذایشان هم ظهر و شب از توپخانه می آید. مربی بدنساز هم دارم، فقط روزی دو نوبت صبح و بعد از ظهر تمرین می خواهد که سالن هست. دو جلسه هم شنا می خواهد که استخر غدیر را در اختیارشان قرار می دهیم. هیچ هزینه ای نداشت. خیلی زشت است که در خمینی شهر تیمی در سطح استان نداریم.

 

پس شما در دوره خودتان تلاش می کردید که یک تیم را به خمینی شهر بیاورید؟
بله، همین فردا صبح هم که بگویند شنبه جلسه می گذارم و تیم را به نام خمینی شهر راهی مسابقات می کنم. الان کرمانشاه گفته هم400 میلیون پول می دهم و هم همه امکانات مثل خوابگاه و غذا را. پدیده های سال گذشته هندبال از خمینی شهر بودند ولی خمینی شهر صاحب ندارد. محمدی از شهر خودمان است ولی او هم تا بیاید بعضی مسائل را زیر و رو کند زمان می برد. او باید مشاورین خوبی داشته باشد.

 

پس دلیل رفتن شما این است که کسی به شما کمک نکرد؟
مسوولان شهر همکاری نمی کنند کاری هم به آقای محمدی ندارد. موقع انتخابات که می شود کاندیداها قول کمک می دهند اما خبری نیست. من افتخار می کنم امروز که از هندبال شهر می روم به کسی بدهکار نیستم. 20 درصد هزینه های پارسال را از جیب خودم دادم. حالا هم که می روم می گویند عرشی مال هندبال را بالا کشیده در حاليكه اینگونه نیست. تمام حساب و کتاب من دست آقای محمدی است. روز اول هم آنها فکر می کردند من پولی بالا کشیده ام ولی مدارک را بردند بازرسی و آنها گفتند مشکلی ندارد. هنوز هم دستشان است. چه کسی هزینه ورزش بانوان هندبال را داد؟ داد و ستدی در این میان نیست. افتخارم این بوده که از دختر و پسر هندبالیست شهریه فقط ماهی 5 هزار تومان گرفته ام. حالا هم خدا را شکر رفتم کربلا و نیامده گفتند تو را برداشته اند، گفتم خدا را شکر.

 

پس شما تا چند روز پیش که صحبت از حضور آقای میردامادی بود، رییس بودید؟
بله من حق امضا داشتم. خودشان مرا برداشتند البته من هم به جان بچه هایم راضی هستم چرا که یک باری را از روی دوشم برداشتند یعنی از رفتنم راضی ام ولی از نحوه برداشتنم نه. چه کسی را می شناسید که 20 سال در این شهرستان رییس باشد و سی سال هندبال بازی کرده باشد. من سینه ام را جلو می گیرم و با افتخار می گویم من 20 بازیکن ملی در خمینی شهر و اصفهان تحویل داده ام.

 

چند نفر از معروفترین شاگردانتان را نام می برید؟
حجت سفری، مهدی عسکری، مجتبی لطفی، امیر حسین صادقی، امیر حسین بابا صفری، پیمان صادقی اینها مبانی اولیه هندبال را از خمینی شهر یاد گرفته اند. من استعدادیاب بودم، برادران استکی سجاد و الله کرم در خمینی شهر هندبال بازی می کردند.

 

پس چرا در این چند سال هندبال خمینی شهر افت کرده است؟
چه امکاناتی به من دادند تا کار کنم؟ من دیگر نمی توانستم بیش از این از زندگیم بزنم و خرج هندبال کنم.

 

ما زمانی ستاره های بسیاری داشتیم ولی حالا نداریم؟
بله آخرین آنها هم رجب زاده است که به تیم ملی نوجوانان دعوت شده و استعداد خوبی دارد. سیاست در هندبال بعد از آقای آقا جان مرد. روسایی که در رده های بالای استان آمدند نمی خواستند کار کنند. من هم گفتم با این سیستم کار نکنیم بهتر است. یک مینی بوس که بخواهد ورزشکار را از اینجا تا آخر اصفهان ببرد روزی 50 هزار تومان می گیرد. از کجا بیاوریم 7 تا مسابقه برگزار کنیم؟ پیراهنش را از فولادمبارکه گرفتم. 300 دست لباس پلار گرفتم، هر کس می خواهد بیاید از من تحویل بگیرد. آن هم از همت مصطفی ساداتی بازیکن خط زن تیم ملی بود. گفتم اگر می خواهید به من کمک نکنید به هندبال خمینی شهر کمک کنید. آقای اخوان شاهد هستند. آقای ساکت نامه نوشتند من رفتم سیصد دست لباس گرفتم. 60 ، 70 تایش را به هندبالی ها و بچه های آموزش پرورش دادم و بقیه اش در کمد من است. بیایند از من تحویل بگیرند. 100 دست پیراهن و شورت هم از این طرف و آن طرف گرفتم، همه اش در کمد است و حتی یک دستش هم در خانه من نیست.

 

آقای میردامادی گزینه خوبی است؟
بله، بهترین گزینه است. در این مدت که آقای محمدی رییس انتخاب کرد بهترین را انتخاب کرد. من گفتم بعد از سروش عرشی، بهترین گزینه آقای میردامادی است البته دوست داشتم مجتبی لطفی بیاید که سرش شلوغ است. میردامادی دستش در آموزش پرورش باز است، به درد این کار می خورد ولی باید به او کمک کرد. باید سالن در اختیارش قرار دهند.

 

با این که فوتبال پرتماشاچی است اما ورزش اول شهر ما هندبال است، اینطور نیست؟
بله! مسابقاتی که ما در خمینی شهر برگزار می کردیم، خیلی پرطرفدار بود. من پارسال گفتم که جام ستارگان را به نام علی شاهین به خمینی شهر بیاورید، من 20 تا بازیکن ملی پوش می آورم. گفتم سالن انقلاب را بدهید که آقایان گفتند این سالن برای مسابقات جانبازان است در حالی که ورزش جانبازان سالن 20 در 10 می خواهد اما سالن 45 در 30 را در اختیارشان قرار می دهند برای همین هم برای بسکتبال و والیبال نشسته چند توپ جمع کن نیاز دارند آن وقت به هندبال زمین 38 در 18 سالن مادر را می دهند که بچه ها هنگام ورزش به نرده ها برخورد می کنند. همه جا زمین هندبال 40 در 20 است. من بالاترین درآمد را به حساب اداره ریخته ام ولی بهترین سالن در اختیار آنهاست. بپرسید کدام یک بیشترین درآمد را داشته سالن مادر یا سالن انقلاب؟ آن هم در حالی که من 38 سانس رایگان در هفته به هیات ها و ادارات می دهم و انقلاب 36 تا و جالب است که درآمدشان کمتر هم بوده است.

 

اگر آن سالن را به شما می دادند شما تیم می آوردید؟
صددرصد، همین الان گفته ام سالن انقلاب را از 20 اردیبهشت به مدت 10 ماه در اختیار من قرار دهند و به خاطر مسابقات خودشان تعطیل نکنند. من تیم برای تمرین و مسابقه می آورم، تماشاچی که می آید جو خمینی شهر می پسندد. شهر ما تماشاچیان فهمیده ای دارد.

 

اگر حرفی مانده برایمان بگویید؟
از فرصت گله دارم که خیلی دیر به داد هندبال رسید ولی همین که حالا آمدید دستتان درد نکند. اگر کسی از هندبال طلبکار است بیاید بگوید بهش بدهم. اگر کسی از سروش عرشی پول می خواهد بیاید به او بدهم تا مدیون نباشم چون دارم از این شهر می روم. آقای محمدی مشاوران خوبی ندارد. به تازگی برای من ابلاغ مشاور ارشدی زده اند اما به هیچ وجه زیر بار این قبیل مسائل نمی روم و حتی حاضر نمی شوم حکم را بگیرم چه رسد به قبولی مشاوره.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید