امروزيكشنبه, 19 مرداد 1399-- Sunday Aug 09 2020

ساعت 06:25:18

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

خمینی شهری ها به کدام گردشگاه ها سفر می کنند
با دنا بیشتر آشنا شویم

خمینی شهری ها به کدام گردشگاه ها سفر می کنند

یکشنبه, 17 خرداد 1394 ساعت 14:58 کدخبر :8930
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

طبیعت دوستان خمینی شهری مشتری های ثابت طبیعت به ویژه در استان های اصفهان و لرستان و چهار محال و بختیاری و کهگیلویه€Œ و بویراحمد هستند و از هر فرصتی برای رفتن به دامن طبیعت بهره می جویند. یکی از مناطقی که مورد توجه خمینی شهری ها می باشد روستاها و شهرهای اطراف دنا مانند سی سخت نزدیک یاسوج و خفر یکی از روستاهای زیبای سمیرم می باشد به گفته مس,ول اقامتگاه خفر، خمینی شهری ها از میهمانان دایمی روستا و اقامتگاه ما هستنند و ما برای آنها احترام

ویژه ای قائلیم. اما همشهری های ما در این علاقه به طبیعت تنها نیستند مطلبی که می خوانید شاهد این مدعا می باشد.


گور یک آلمانی در ارتفاع 3750 متری دنا
در ارتفاع سه€Œ هزار و 750 متری کوه دنا کنار چشمه €Œای به نام چشمه پیدنی (پونه€Œای) گوری وجود دارد که بسیاری از کوهنوردان ایرانی و خارجی که همه€Œ ساله به دنا صعود می€Œ کنند از کنار آن می €Œگذرند. روی تابلوی کوچک فلزی بالای این قبر دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی€Œ ها نمی €Œدانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است.


به گزارش فرصت آنلاین به نقل از روزنامه شرق، این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش «رلف هنکلس» بود. یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان. جسد نه اما خاکستر جنازه سوزانده€Œ شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 12 سال پیش با همکاری سفارت آلمان و تعدادی از مردم محلی شهر سی€Œ سخت در استان کهگیلویه €Œو بویراحمد که نزدیک€Œترین شهر به قله €Œهای دنا است، در این نقطه به خاک سپرده شد.


رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه€Œ قله €Œهای بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می€Œ شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین €Œبار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد.


زواره نیک€Œاقبالیان، سی €Œسختی پژوهشگر ساکن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام€Œ ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است.


نیک€Œاقبالیان درباره او در گفت€Œو€Œگو با «شرق» می€Œ گوید: «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیداکردن گمشده€Œای بزرگ بود. پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده€Œ اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد. پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می €Œگشت اینجا یافته بود. مدت€Œ ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می €Œآمد، تا اینکه حدود 15 سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می€Œ شود و به او می€Œ گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می €Œکند حتما جنازه €Œاش را در کوه دنا دفن کنند.»


نیک€Œاقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می €Œگوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده €Œاش تلاش کردند برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با€Œاین€Œ حال به دلیل مخالفت€Œها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان€Œجا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خاکسترش را با همکاری سفارت آلمان به ایران فرستادند و به سی€Œ سخت منتقل کردند. اینجا در سی €Œسخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خاکستر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه€Œ های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک سپرده و روی مزارش نیز قطعه€Œ شعری نوشته شد.»

 

نیک€Œاقبالیان، همچنین می €Œافزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست. حدود 10 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین€Œ آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می€Œر ود و شب را همان€Œجا می€Œ ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می €Œشد، متوجه می€Œ شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی مخروبه و قدیمی است و تصمیم می€Œ گیرد به پاس قدردانی از میهمان€Œ نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه €Œای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه €Œای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه €Œای که این کوهنورد آن را به€Œنام دخترش الیزابت €Œرز نام گذاشت.»

 

به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه€Œ و بویراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه€Œ و بویراحمد می€Œ شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوهنوردان می€Œ گویند یکی از اصلی€Œترین موانع پیش€Œروی حضور آنان و دیگر هم€Œنوردان€Œشان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی€Œ های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.

 2015 06 05 11.39.00

دنا را بهشت کوهنوردان می€Œ خوانند. رشته€Œ کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ€Œترین چین€Œ خوردگی رشته €Œکوه بزرگ زاگرس محسوب می€Œشود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه€Œوبویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته€Œ کوه زیبا 49 قله بالای چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ€Œترین مجموعه قله€Œ های چهارهزار متری در ایران، همچون گوهری بی€Œهمتا در میان رشته کوه€Œهای ایران می€Œدرخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد؛ دنا یک قله نیست بلکه یک رشته€Œکوه است. دنا از شمال€Œغربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می€Œ شود.

 

رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع سه€Œ هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا بیژن 3 است. قلل دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی€Œچان 1، 2 و 3، حوض€Œدال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی.

 

در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج - میمند می €Œتوان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط€Œ الرأس€Œ اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متری رسید. از دیگر قله€Œ هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدh سی€Œ سخت می €Œتوان به آنها صعود کرد، سی€Œچانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره€Œ سی چانی قابل€Œ دسترسی€Œ اند که در مدت یک روز می €Œتوان به آنها صعود کرد.

2015 06 05 16.10.54

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید