امروزيكشنبه, 19 مرداد 1399-- Sunday Aug 09 2020

ساعت 07:54:49

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مردان كوه

شنبه, 22 مهر 1391 ساعت 13:18 کدخبر :4605
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین
ورزش كوهنوردي علاوه بر اينكه آدمي را از نظر جسماني قوي مي­كند و در نتيجه از ابتلاي به اغلب بيماري­هاي جسمي مصون مي­دارد، سبب تقويت اراده مي­گردد و حس اميد و كوشش كه يكي از مهمترين اركان موفقيت رواني انسان است مي­نمايند

و به همين دليل اغلب بزرگان علم و حتي پيامبران الهي از اين ورزش مفيد استفاده مي­كرده­اند و خود را بدان مشغول داشته­اند، براي مثال پيامبر اكرم (ص) اغلب روزگار خلوت خود را در غار حرا و در كوه مي­گذرانيدند.

فوائد كوه

1- اين ورزش مفيد جريان خون را در بدن سرعت مي­بخشد و ما مي­دانيم همانطور كه اگر آب در مسير خود با سرعت حركت كند گل و لاي را همراه خود مي­برد و نمي­گذارد جداره جوي به حالت رسوب باقي بماند، كوهنوردي نيز با سرعت بخشيدن به جريان خون از رسوب مواد مختلف مثل چربي­ها يا كلسترول يا املاح در جداره عروق جلوگيري مي­كند و سخت شدن و بسته شدن عروق را به تأخير مي­اندازد. اگر دقت كنيم پيري آدمي يا پيري سلولي در نتيجه پيري عروق و شرائين است.

2- آنگاه كه كوهنورد راهي سراشيب يا سربالا را مي­پيمايد و عرق مي­كند مقدار زيادي از سموم بدنش مثل اوره و اسيد اوريك و ساير مواد ازته و حتي مقداري از املاح بدن به وسيله همان عرق به خارج مي­رود و بدن از شر آن سموم پاك مي­شود و تشنگي پس از يك كوهنوردي طولاني نتيجه همين از دست دادن آب بدن همراه محتوياتش است و چون در اين حال مقداري از نمك نيز همراه عرق خارج مي­شود كوهنورد براي جبران اين كمبود ميل به نمك مي­كند. به همين جهت برنامه­هاي عمومي و شهري مثل كوهگشت خانوادگي يا پياده روي خانوادگي مي­تواند نقش به سزائي در سلامتي جسم و روح و روان انسان، خانواده و جامعه داشته باشد. رعايت كردن موارد ايمني و اصول كوهنوردي مي­تواند انسان را از ضرباتي كه ممكن است در اثر رعايت نكردن بدان دچار شود چه در زانو يا ستون فقرات و چشم و... مصون بدارد. پس بياييم با رعايت كردن نكات فني كوهنوردي، ورزشي سالم و مفرح براي خودمان انجام دهيم.

معرفي قله سيد محمد:

قله سيد محمد يكي از قله­ها و كوه­هاي معروف شهرستان بوده و در شمال خميني­شهر و مشرف به امام زاده سيد محمد واقع است. اين قله 1950 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و علي­رغم ظاهر ساده و آسان، صعود به آن بسيار مشكل است و تاكنون صعود به آن چندين كشته داده است. از جمله سال گذشته 2 نفر كه بدون راهنما اقدام به صعود كرده بودند جان خود را در اين راه از دست دادند. بهمين جهت تمامي كساني كه مي­خواهند به اين قله صعود كنند بايد حتماً با راهنما حركت كنند. براي صعود به اين قله از دو جبهه مي­توان اقدام كرد: راه اول از جبهه جنوبي است كه همان راه مشرف به امام زاده سيد محمد و داراي تابلو و راهنما است و كوهنوردان مي­توانند از پاكوب( راه رفت و آمد در كوه) به قله صعود كنند. راه دوم از جبهه غربي است كه از داخل جنگل دانشگاه صنعتي آغاز مي­شود كه البته براي اين كار بايد از دانشگاه مجوز گرفته شود. البته همان راه اول بهتر است كه هم تابلوهايي براي صعود دارد و هم پرچمي روي قله سوم نصب شده كه راه را براي صعود نشان مي­دهد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید