امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 17:26:21

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مردان كوه

پنجشنبه, 03 مرداد 1392 ساعت 09:33 کدخبر :5785
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

ورزش كوهنوردي علاوه بر اينكه آدمي را از نظر  جسماني قوي مي¬كند و در نتيجه از ابتلاي به اغلب بيماري¬هاي جسمي مصون مي¬دارد، سبب تقويت اراده مي-گردد و حس اميد و كوشش كه يكي از مهمترين اركان موفقيت رواني انسان است مي¬نمايند و به همين دليل اغلب بزرگان علم و حتي پيامبران الهي از اين ورزش مفيد استفاده مي¬كرده¬اند و خود را بدان مشغول داشته¬اند. براي مثال پيامبر اكرم (ص) اغلب روزگار خلوت خود را در غار حرا و در كوه مي گذرانيدند.


فوائد كوه


1- اين ورزش مفيد جريان خون را در بدن سرعت مي بخشد و ما مي دانيم همانطور كه اگر آب در مسير خود با سرعت حركت كند گل و لاي را همراه خود مي برد و نمي گذارد جداره جوي به حالت رسوب باقي بماند، كوهنوردي نيز با سرعت بخشيدن به جريان خون از رسوب مواد مختلف مثل چربي ها يا كلسترول يا املاح در جداره عروق جلوگيري مي كند و سخت شدن و بسته شدن عروق را به تأخير مي اندازد. اگر دقت كنيم پيري آدمي يا پيري سلولي در نتيجه پيري عروق و شرائين است. 


2- آنگاه كه كوهنورد راهي سراشيب يا سربالا را مي پيمايد و عرق مي كند مقدار زيادي از سموم بدنش مثل اوره و اسيد اوريك و ساير مواد ازته و حتي مقداري از املاح بدن به وسيله همان عرق به خارج مي رود و بدن از شر آن سموم پاك مي شود و تشنگي پس از يك كوهنوردي طولاني نتيجه همين از دست دادن آب بدن همراه محتوياتش است و چون در اين حال مقداري از نمك نيز همراه عرق خارج مي شود كوهنورد براي جبران اين كمبود ميل به نمك مي كند. به همين جهت برنامه هاي عمومي و شهري مثل كوهگشت خانوادگي يا پياده روي خانوادگي مي تواند نقش به سزائي در سلامتي جسم و روح و روان انسان، خانواده و جامعه داشته باشد. رعايت كردن موارد ايمني و اصول كوهنوردي مي تواند انسان را از ضرباتي كه ممكن است در اثر رعايت نكردن بدان دچار شود چه در زانو يا ستون فقرات و چشم و... مصون بدارد. پس بياييم با رعايت كردن نكات فني كوهنوردي، ورزشي سالم و مفرح براي خودمان انجام دهيم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید