امروزشنبه, 20 آذر 1395-- Saturday Dec 10 2016

ساعت 22:23:37

آخرین به روز رسانی : شنبه 13:21:53

مناسب سازی معابر حق شماست و پیگیر آن هستیم
شهردار در نشست با نمایندگان معلولان:
مناسب سازی معابر حق شماست و پیگیر آن هستیم

به مناسبت روز جهانی معلولان رییس اداره بهزیستی، مسؤول خیریه همیاران بهزیستی و نمایندگان نابینایان، ناشنوایان و معلولان جسمی حرکتی در دفتر شهردار حضور یافته و با شهردار، معاون عمران، مسؤول ترافیک شهرداری و دو تن از اعضای شورای شهر به بیان مشکلات معلولان در شهر پرداختند.


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین رییس اداره بهزیستی در این جلسه گفت: مناسب سازی معابر، بزرگترین خواسته معلولان و از دغدغه های عمومی همه شهرهاست که علی رغم همکاری شهرداری ها هنوز نقصان زیادی در این زمینه وجود دارد.
ترابی با اشاره به برگزاری سه ماه یک بار جلسات کمیته مناسب سازی در فرمانداری از اجرایی نشدن مصوبات آن گله کرد و ادامه داد: از شما در خواست داریم در طراحی فضاها برای اماکن عمومی و صدور پروانه ها، اصول مناسب سازی را رعایت کنید.
وی همچنین افزود: کانون جامعه معلولین واقع در خیابان طالقانی نیازمند یک سرایدار است ضمن این که برای مسقف کردن حیاط این مکان به منظور استفاده جهت سالن اجتماعات نیز درخواست کمک داریم.
ترابی در خصوص ورزش معلولین گفت: بسیاری از قهرمانان معلولین کشوری از معلولان خمینی شهر هستند. اگر شهرداری می تواند بودجه ای را جهت حمایت از ورزش معلولین اختصاص دهد.
نمایندگان معلولین نیز در این جلسه ضمن اشاره به توانمندی ها و رتبه های کسب شده توسط معلولین خمینی شهری به بیان سایر مشکلات خود پرداختند که وجود نداشتن تابلوهای راهنمایی رانندگی معلولین، تجهیز یک خودرو برای معلولین، آژانس معلولین، جایگاه ویژه بنر برای معلولین، قطعی شدن کارت منزلت برای معلولین و درخواست یک نیرو برای بخش نابینایان کتابخانه الغدیر از جمله این مسائل بود.
نماینده ناشنوایان نیز ضمن اشاره به نبود یک مسجد یا حسینیه ویژه ناشنوایان افزود: ناشنوایان در مراسم عمومی شرکت می کنند ولی عملا یک تماشاگرند و این در حالی است که موسسه خاتم النبیین قم به روحانیون آموزش می دهد که برای ناشنوایان به زبان اشاره برنامه اجرا کنند و ارکان و مسائل مذهبی را بگویند و امیدواریم که در خمینی شهر که حسینیه ایران است این اتفاق بیفتد.
شهردار نیز در این نشست با اشاره به این که شهردارمنتخب مردم با واسطه است افزود: هزینه های شهرنشینی نهایتا بر دوش مردم است و به خاطر نبود امکانات در سایر نهادها شورای شهر و شهرداری های کل کشور خدماتی رابه اینگونه نهادها ارائه می دهند وبا وجود کمبودها مردم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بنده همیشه به شهرم افتخار می کنم که علی رغم این کم و کاستی هایی که در آن است مردمش از نظر انسانیت و همنوع دوستی در اوج اند.


علی اصغر حاج حیدری ایجاد فضاهایی مثل پارک توسط شهرداری را در راستای تسکین روحی شهروندان و به تبع آن پرورش فرزندان سالم دانست وی انجام عملیات عمرانی برای ساخت غسال خانه و حسینیه در آرامستان جدید شهر را از فعالیت های عمرانی جاری بر شمرد که درجهت بهبود فضای شهری است.
شهردار همچنین گفت: مناسب سازی حق شماست اما شرایط مالی که بر شهرداری و شورای شهر حاکم است که باعث شده بعضی مسائل را نبینیم. ما بر طبق اولویت هایی که در دستور کار قرار می گیرند، عملیات عمرانی انجام می دهیم. مثلا خیابان 17 شهریور دچار رکود 25 ساله شده بود و درآن تصادف منجر به مرگ اتفاق می افتاد. بنابراین در اولویت کاری قرار گرفت و برای آن هزینه زیادی صرف کردیم.
حاج حیدری با بیان این که وظیفه شهرداری خدمات رسانی شهری مانند جاده سازی، آسفالت، فضای سبز و ... است افزود: ما در بحث های اجتماعی و فرهنگی نیز ورود پیدا کرده ایم و نمونه اش ساخت مجمتع فرهنگی نیلفروش زاده است.


وی همچنین به مرکز اوتیسم خمینی شهر اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی ها برای تاسیس این مرکز در شهرداری صورت گرفت و خیرین و شورای شهر کمک کردند. در جشن ولادت امام حسن (ع) در لادر نیز 126 میلیون تومان از طرف مردم به بچه های اوتیسم کمک شد.
شهردار در خصوص در خواست نیرو جهت سرایداری انجمن معلولین گفت: می توانید از بین خود معلولان یک نیرو انتخاب کنید و اگر شورای شهر مصوب کند در خصوص حق الزحمه وی به شما کمک می کنیم. همچنین اگر همسایه های کانون ناشنوایان اعتراضی در زمینه مشرفیت نداشته باشند، برای مسقف کردن آن مکان مجوز رایگان به شما خواهیم داد.
حاج حیدری همچنین اعلام کرد که در بودجه بندی سال آینده تجهیز یکی از پارک های سطح شهر به امکانات ورزشی جهت استفاده معلولان دیده خواهد شد. همچنین از معلولان هنرمند خواست تا در زمینه آموزش های شهروندی با سازمان رفاهی تفریحی به همکاری خود ادامه دهند. علاوه بر این شهردار اعلام کرد که پیگیر اجرای مناسب سازی معابر و اماکن عمومی هست.
مسؤول ترافیک شهرداری نیز در این جلسه به بیان گزارش عملکرد این واحد در خصوص رفع مشکلات معلولان پرداخت.
وطنخواه همکاری رییس بهزیستی خمینی شهر و کارشناسان این اداره را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: به همراه کارشناسان این اداره ماهانه از ادارات بازدید هایی داشته ایم و کلیه مصوبات کمیته مناسب سازی در فرمانداری را بررسی نمودیم. اینک حدود 70 درصد از اماکنی عمومی را مناسب سازی کردیم و یا دستور اجرا به آن ها داده ایم.
وی بزرگترین مشکل در خصوص ساخت ورودی های مخصوص معلولان به خصوص در پارک ها را عدم توجه موتورسواران به علائم مربوطه اعلام کرد و افزود: موتورها به روش های مختلفی از محل عبور ویلچر رد می شدند و باعث خرابی این مکان ها می شدند. نهایتا با کارشناسان خودمان طرح فعلی را ریختیم و مشکل را تا حدود زیادی حل نمودیم. در طراحی پیاده روهای جدید هم اصول مناسب سازی را در نظر گرفته ایم.
وطنخواه همچنین افزود: یک خودپرداز مقابل آسایشگاه جانبازان را به صورت آزمایشی به گونه ای اجرا نمودیم که ویلچرنشینان بتوانند از آن استفاده نمایند و به بانک های دیگر هم اعلام کردیم که حتی المقدور این امکان را فراهم کنند.
مسؤول خیریه همیاران بهزیستی نیز ضمن تشکر از فعالیت های شهرداری از معلولین ذهنی نیز یادی کرد و گفت: وقتی گزارش مرکز اوتیسم خمینی شهر را در تهران مطرح کردیم، مشخص شد که در کل کشور چنین اقداماتی صورت نگرفته است.

خیابان مرکزی الزام یا ضرورت
خیابان مرکزی الزام یا ضرورت

شهر یک نظام پویاست وفضای آن تحت تأثیر روابط جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی همواره در حال تغییر و تحول است. بی توجهی به تعادل در ساختار شهری و بافت قدیمی شهر در گذشته نه چندان دور، سبب دوگانگی در بافتهای شهر شده است.بافت های قدیمی و فرسوده شهری مخصوصاً در مراکز شهرها از مشکلات مهم امروزی مدیران شهری می باشد. امروزه بافت های فرسوده با بحران بسیار جدی، فراگیر و رو به گسترش مواجه است به طوری که بسیاری از شهرها را با پدیده فرسایش محله های شهری روبرو کرده است. این فرسایش سبب افت زندگی اجتماعی در این محله هامی شود. متروک و نیمه متروک شدن بناها، مسکن نامناسب و نابهنجار و نزول کیفیتهای اجتماعی اقتصادی از عوارض فرسایش است.


در زندگی شهری جدید ، سکونت گاه نیاز مبرم به زیرساخت های حمل و نقل، دسترسی به تأسیسات و تسهیلات شهری دارند. به همین دلیل زندگی در محله های کهن و قدیمی را دچار مشکل می کند. همین امر سبب می شود تا ساکنین اصلی این بافتها به ویژه آنان که از استطاعت مالی برخوردار ند به تدریج از این محله ها به بخش های جدیدتر نقل مکان نموده و به جای آنان افرادی از اقشار کم درآمد و مهاجر ساکن شوند که باعث مشکلات اجتماعی و فرهنگی فراوان وجدید ی به وجود میآورد. چاره اندیشی برنامه ریزان و طراحان شهری و مدیران شهری در چنین شرایطی واجب و ضروری استتا از عمیق ترشدن مشکلات جلوگیری شود. ساماندهی بافت فرسوده از طریق ایجادشبکه های ارتباطی مناسب و رساندن تسهیلات و خدمات شهری موجبات ارتقاء کیفیت بافت و احیای آنرا فراهم می کند.


ساخت وساز تدریجی وبدون نقشه مدون وایجاد معابر به تبعیت ازآن در بخش مرکزی شهر سبب همخوان نبودن نیازهای ترافیکی و مقطع عرضی معابر در این بخش شده است، به گونه ای که ناگزیر کلیه معابر بخش مرکزی به صورت یک طرفه تعریف شده است. این موضوع باعث مشکلات زیادی در شبکه معابر بخش مرکزی شهر شده و تبادلات ترافیکی را در این بخش با مشکلات زیادی همراه نموده است. شبکه نامناسب معابر شهر به طور مشخص بر عملکرد حمل و نقل عمومی آن تأثیر گذار گذاشته، به گونه ای که اثرات آن را به طور مشخص بر روی نوع طراحی خطوط و مسیر وسایل حمل و نقل عمومی می توان مشاهده نمود . عملکرد تاکسیرانی نیز با توجه به عدم گردش میدانی شبکه معابر مرکزی و طولانی بودن مسیرها دچار اختلال گردیده است. لذا جهت رفع کلیه مشکلات فوق نیاز مبرم به احداث شریانی شرقی- غربی بامقطع عرضی مناسب ضروری به نظر می رسد.


لازم به ذکر است که شهرداری و شورای ترافیک شهر هرازگاهی طرحهایی ارائه می کنند تا بخشی از مشکلات تردد در خیابانهای مرکزی شهر را حل کنند، این طرحها عمدتا گذرا و فاقد اثرگذاری هستند، چرا که به کمبود زیرساختهای شهری در خمینی شهر توجه نمی کنند و تنها درصدد حل موقتی مسئله بوده اند. لذا مهمترین نقش خیابان مرکزی، روانسازی ترافیک خیابانهای مرکز شهر و حرکت میدانی اتوموبیل ها مخصوصاً حمل و نقل عمومی (تاکسی) می باشد.


کلیه مسئولین و مدیران شهری آگاه هستند که احداث بلواری با مقطع عرضی 36و 30 متری در این منطقه می تواند باعث پیامدهای ذیل گردد:
الف- نوسازی: با تجدید بناهای بافت فرسوده و ایجاد بافتهای جدید
ب- حفاظت: جلوگیری از انحطاط ارزشهای کالبدی، اقتصادی و اجتماعی
ج- بهسازی: ارتقای کیفیت زندگی از نظر زیست محیطی و فرهنگی و روانی
د- هویت بخشی: تقویت احساس تعلق و افزایش جاذبه های شهری
ه- روان سازی ترافیک: تقویت حمل و نقل همگانی و ایجاد جریانهای میدانی شبکه معابر

 شهردار با بیماران دیالیزی دیدار کرد
به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی
شهردار با بیماران دیالیزی دیدار کرد

همزمان با هفته «حمایت از بیماران کلیوی و دیالیزی» شهردار حاج حیدری در بخش دیالیز بیمارستان ساعی با بیماران دیالیزی دیدار کرد. مسوول روابط عمومی خیریه بقیت دراینباره به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: شهردار ضمن دلجویی از 16 بیمار دیالیزی که در بخش مربوطه بستری بودند از مشکلات و انتظارات آنها باخبر شد. یکی از بیماران در این دیدار خواستار حل مشکلات شهرک منظریه از شهردار شد و وی نیز قول ساماندهی این شهرک را تا دو ماه آینده داد.


گفتنی است بخش دیالیز بیمارستان ساعی که سال ها پیش به همت خیریه بقیت اله (ویژه حمایت از بیماران کلیوی، صعب العلاج و خاص) راه اندازی شده در حال حاضر از 21 دستگاه دیالیز فعال و 4 دستگاه ذخیره برخوردار است و روزانه در سه نوبت کاری به بیماران خدمت رسانی می کند.


بر اساس همین گزارش، در حال حاضر 116 بیمار دیالیزی در شهرستان خمینی شهر سکونت دارند که کوچکترین آنها 17 سال دارد.

 راه اندازی مرکز پایش تصویری خمینی شهر
در آینده ای نزدیک صورت خواهد گرفت:
راه اندازی مرکز پایش تصویری خمینی شهر

15 عدد دوربین توسط شهرداری جهت بررسی و پایش تصویری شهر خریداری شده است.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین مسؤول ترافیک شهرداری که در شورای ترافیک شهرستان سخن می گفت ضمن اعلام این خبر افزود: از نیروی انتظامی تقاضا داریم که اجازه استفاده از 8 پایه موجود در شهر که در اختیار آن هاست به ما بدهند تا بدین وسیله در هزینه نصب این دوربین ها صرفه جویی گردد.
وطنخواه همچنین از تهیه دو سرعت سنج توسط شهرداری خمینی شهر جهت نصب در بلوار آزادگان خبر داد.
گفتنی است واحد ترافیک شهرداری خمینی شهر در آینده مجری نصب و راه اندازی دوربین های عبور از چراغ قرمز در سطح شهر خواهد بود که مسؤولیت آن ها با پلیس راهور شهرستان می باشد.

شهرداری و شورای شهر خمینی شهر آمادگی همکاری برای حل مشکل منظریه را دارند
شهردار در گفتگو با رادیو اصفهان:
شهرداری و شورای شهر خمینی شهر آمادگی همکاری برای حل مشکل منظریه را دارند

شهردار در پاسخ به تماس یک شهروند خمینی شهری با رادیو اصفهان در خصوص مشکلات این شهرک منظریه گفتگوی کوتاهی با مجری این رادیو انجام داد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین علی اصغر حاج حیدری در این مکالمه ضمن تشکر از استاندار به خاطر حل اختلاف مابین شهرداری خمینی شهر و اداره راه و شهرسازی افزود: با تلاش های دکتر زرگرپور مباحثی که بین ما و راه و شهرسازی بود حل شده و کارشناسان در حال بررسی آن هستند. به محض این که موضوع به نتیجه برسد و قطعا توسط استاندار دستور صادر شود، شهرداری عملیات عمرانی را در منظریه شروع می کند. از جناب آقای مهندسی غلامی مدیرکل راه و شهرسازی نیز تشکر می نمایم که با نظر مساعد با شهرداری خمینی شهر مذاکره و همکاری کردند.
وی با اشاره به مهلت 15 روزه که استاندار جهت تفکیک وظایف شهرداری و راه و شهرسازی تعیین کرده است افزود: برای حل این مشکل لازم است طرف مقابل نیز همکاری نماید و ان شاء ا... با هماهنگی هایی که بین بنده و آقای مهندس غلامی انجام می گیرد کار شروع می شود. ما به عنوان شهرداری و شورای شهر خمینی شهر آمادگی همکاری برای حل این قضیه را داریم. این معضل 25 سال است که گریبانگیر شهرک منظریه است و امیدواریم با نظر مساعد مسؤولین استانی حل شود.

در آینده نزدیک معضل شهرک منظریه رفع می شود
شهردارخمینی شهر:
در آینده نزدیک معضل شهرک منظریه رفع می شود

مهلت۱۵ روزه استاندار برای اعلام نتیجه نهائی کارشناسی درمورد منظریه

با محوریت استاندار اصفهان و با همکاری مدیرکل راه و شهرسازی استان در آینده نزدیک معضل دیرینه شهرک منظریه خمینی شهر رفع خواهد شد.
شهردار خمینی شهر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام این خبر افزود: با توجه به اختلافاتی که بین اداره کل راه و شهرسازی با شهرداری خمینی شهر وجود داشت، استاندار اصفهان به عنوان مرجع قانونی رسیدگی به اختلافات دستگاه€Œهای دولتی به صورت جدی ورود پیدا کرد و تاکنون دو جلسه مشترک در این ارتباط برگزار شده است.

علی اصغر حاج حیدری با ابراز خرسندی از کمک استانداری اصفهان برای کمک به این معضل دیرینه افزود: این موضوع در مرحله کارشناسی نهائی است و به محض اعلام نتیجه قطعی به مردم اطلاع€Œرسانی خواهد شد.
وی ابراز داشت: امیدواریم با حمایت مدیر کل راه و شهر سازی هر چه زودتر موضوع مشکلات این شهر بر طرف شود و شهرک منظریه از وضعیت کنونی خارج شود.
شهردار خمینی شهر با اشاره به اینکه استاندار اصفهان ۱۵ روز برای اعلام نتیجه نهائی کارشناسی قطعی وقت داده است، بیان داشت: پس از اعلام نتیجه و توافق قطعی شهرداری خمینی€Œشهر به عنوان متولی شهرک منظریه ملزم به خدمات رسانی به ساکنین این شهر است.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به تدابیر استاندار اصفهان و هماهنگی با مدیرکل راه وشهرسازی موضوع شهرک منظریه هر چه سریعتردرآینده نزدیک رفع شود.
حاج€Œحیدری با اشاره به اینکه بیش از سه سال است با جدیت پیگیر حل این موضوع هستیم، ادامه داد: برای حل معضلات و مشکلات۲۵ ساله شهرک منظریه خمینی شهر همه مسئولین اعم از مدیران گذشته و فعلی، نماینده مردم خمینی€Œشهر در مجلس، فرماندار شهرستان و اعضای شورای شهر خمینی شهر در این موضوع همکاری و حمایت زیادی داشته€Œاند.
وی اضافه کرد: شهرداری و شورای شهر خمینی شهر آمادگی کامل دارد با همکاری استاندار اصفهان، مسئولین شهرستان و مسئولین اداره کل راه و شهرسازی برای رفع این معضل دیرینه همکاری کنیم.

عبور حلقه حفاظتی شهر اصفهان از خمینی شهرودرچه
عبور حلقه حفاظتی شهر اصفهان از خمینی شهرودرچه

مدیر طرح رینگ حفاظتی شهر اصفهان گفت: برای اجرای حلقه حفاظتی شهر نیاز به حمایت جدی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی داریم.
به گزارش فرصت آنلاین سعید کورنگ بهشتی در گفتگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: طول حلقه حفاظتی شهر اصفهان 78 کیلومتر است که از شهرهای دولت آباد، خورزوق، خمینی شهر، درچه، شهر ابریشم و روستاهای زیادی عبور می کند.
وی با اشاره به اینکه مسیر حلقه حفاظتی شهر از کیلومتر صفر تا کیلومتر 30 حدفاصل کارخانه قند تا میدان استقلال در اولویت اول قرار دارد ادامه داد: در ماههای گذشته درخواست هایی مبنی بر تغییر طرح از سوی شهرهای مجاور اعلام شد که موضوع در استانداری با حضور سازمان های ذیربط و توسط مشاور جداگانه ای بررسی و نهایت هفته گذشته در شورای هماهنگی ترافیک استان، پیشنهاد شهرهای مجاور مورد تایید قرار نگرفت.
وی اضافه کرد: در این راستا با توجه به قطعی شدن مسیر حلقه حفاظتی، هماهنگی های لازم با شهرداری های مناطق 15 ، 7 ، 14 ، 10 و 12 انجام شد تا آزادسازی مسیر را با جدیت بیشتری دنبال کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه حدود نیمی از مسیر اولویت دار در محدوده شهرهای مجاور قرار دارد، نیاز به تحرک و همکاری جدی شهرهای مجاور و حمایت های مالی و اجرایی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی داریم.
لازم به ذکر است به گفته مسول ترافیک شهرداری خمینی شهر این شهرداری وشورای ترافیک شهرستان اعتراضی درمورد طرح مذکور ارسال نکرده است.

میدان ساعی احداث شد
میدان ساعی احداث شد

میدان ساعی در نقطه تلاقی دو خیابان جوی سرخی و ساعی احداث شد. مسول واحد ترافیک شهرداری خمینی شهر ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: این میدان با هدف کاهش سرعت و هدایت رانندگان در مسیرها و همچنین ایجاد فضای شهری مناسب پس از اخذ مصوبه از کمیته ترافیک شهرستان طراحی و اجرا شد. وطنخواه افزود: به جهت مشکلات ناشی از همگرایی جهت های دوطرفه خیابان های مذکور، اصلاح هندسی و ایمن سازی مسیر ضروری بود.

صفحه 1 از 86