امروزشنبه, 20 آذر 1395-- Saturday Dec 10 2016

ساعت 14:41:57

آخرین به روز رسانی : شنبه 13:21:53

مهر وموم 40 باب چایخانه غیر مجاز در شهرستان
در نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان خمینی شهر مطرح شد:
مهر وموم 40 باب چایخانه غیر مجاز در شهرستان

نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خمینی شهر به ریاست فرماندار و رییس شبکه بهداشت و درمان و دیگر اعضا در سالن فرماندار تشکیل شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین ، این جلسه با سه محور پیگیری مصوبات جلسه قبلی، چایخانه های غیر مجاز شهرستان، بیماری های مشمشه و ایدز برگزار شده است.
رضوانی فرماندارخمینی شهر در این جلسه ضمن تبریک روز دانشجو، با اشاره به اهمیت مصوبات کارگروه سلامت و امنیت غذایی بر پیگیری و اجرای به موقع مصوبات تاکید کرد و بیان داشت: ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه در گرو تلاش همگانی و احساس مسئولیت آحاد مردم به ویژه مدیران و مسئولین دست اندر کار می باشد.
وی گفت: در سه سال اخیر و با اجرای طرح تحول سلامت شاهد افزایش رضایتمندی عموم مردم از خدمات سلامت هستیم.
فرماندار همچنین با اشاره به کمپین «قلیان€Žها را گلدان کنیم» گفت: هدف فرهنگسازی در خصوص ضررهای مصرف قلیان و سیگار و مشارکت بیشتر مردم در دوری از مصرف قلیان و مواد مخدر است و بایستی از ترویج فرهنگ غلط استفاده از قلیان در بین جوانان با جدیت جلوگیری کرد.


وی همچنین بر ضرورت همکاری دستگاه ها با شبکه بهداشت و درمان در راستای اجرای طرح کنترل بیماری ایدز که به تصویب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور رسیده است تاکید نمود و خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه هدف گذاری برنامه چهارم مبارزه و کنترل ایدز شناسایی ۹۰ درصد مبتلایان می باشد لذا انجام اقداماتی نظیر آموزش مربی، اجرای برنامه های آموزشی، ارائه خدمات حمایتی و انجام اقدامات تشخیصی، پیشگیری ومراقبتی درمانی مورد انتظار می باشد.


دکتر باقری ریاست شبکه بهداشت شهرستان خمینی شهر نیز در گفتگو با خبرنگار فرصت در مورد چایخانه های غیرمجاز شهرستان گفت: با همکاری نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی در طی سال گذشته 40 واحد از این چایخانه ها پلمپ شده است. امروز نیز به صورت نمادین به همه مسوولین یک جام قلیان که به گلدان تبدیل شده بود تقدیم کردیم با این دیدگاه که می شود تغییراتی به نفع جامعه ایجاد کرد و فرهنگ سازی نمود.


وی در ادامه در اینباره افزود: مشکل قلیان بحث بسیار مهمی است زیرا هم می تواند باعث آلودگی تنفسی شود و هم یکی از عوامل انتقال بیماری هاست همچنین خود چایخانه ها نیز می تواند مشکلات دیگری را ایجاد کنند.


دکتر باقری درباره موضوع دیگر مطرح شده در جلسه گفت: بیماری مشمشه بیماری است که از طریق حیوانات چون اسب به انسان منتقل می شود و درمان آن بسیار مشکل است که خوشبختانه گزارشات در این مورد منفی است و ما هنوز گزارش مثبت از این بیماری در شهرستان نداریم.
وی در ادامه افزود: در بخشی از جلسه در مورد مراکز و پایگاه هایی که در شهرستان در حال احداث است و مربوط به درمان اتباع بیگانه و خارجی است صحبت شد از جمله مرکزی که در خیابان مدرس با مشارکت چند ملیت در حال احداث است.


مسوول شبکه بهداشت و درمان در مورد موضوع پایانی جلسه گفت: با توجه به هفته ایدز موضوع پایانی جلسه بیماری ایدز بود که در مورد آمار و ارقام این بیماری در شهرستان تغییراتی را
داشته ایم. روش انتقال این بیماری در شهرستان از روش تزریق آلوده و معتاد تزریقی به سمت روش انتقال بیماری های آمیزشی و جنسی نزدیک شده است. این هشداری است برای کسانی که کار فرهنگی انجام می دهند، ما باید بیشتر در این زمینه تبلیغات و آموزش بدهیم که افراد کمتری مبتلا شوند. هدف اصلی وزارت بهداشت در مورد این بیماری این است که 90 درصد افراد مبتلا تشخیص داده شوند و از این میزان 90 درصد درمان و از این میزان 90 درصد بار ویروسی شان به حداقل برسد. این سه مرحله اهداف ماست که انشااله با حمایت فرماندار و دستگاه های مربوطه به نتیجه می رسیم.


وی در ادامه در مورد افرادی که بیشتر در خطر ابتلا به ایدز هستند گفت: باید در مورد آموزش دانش آموزان مقطع دبیرستان و دانشجویانی که در شهرستان ساکن هستند، همچنین حاشیه های شهر بیشتر دقت نمود. دکتر باقری در مورد تغییرات نوع مواد مخدر مصرفی نیز گفت: نوع ماده مخدر مصرفی در شهرستان از نوع مخدر به محرک نزدیک می شود که محرک ها اختیار تفکر را از انسان می گیرند و هر رفتار پرخطری می تواند از فرد مصرف کننده سر بزند.

حضور فرماندار در خیریه کارآفرین «نرجس خاتون»
حضور فرماندار در خیریه کارآفرین «نرجس خاتون»

فرماندار از خیریه نرجس خاتون بازدید کرد.
مسؤول خیریه کارآفرین نرجس خاتون در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین بیان داشت: به منظور آشنایی فرماندار  با تولیدات هنرجویان مان از وی برای بازدید از خیریه دعوت به عمل آوردیم.
خانم حسینی  افزود: در این دیدار به فرماندار پیشنهاد دادیم که ادارات مختلف شهرستان از صنایع دستی تولیدی خیریه نرجس خاتون به عنوان هدایا و جوایز خود استفاده نمایند و آقای رضوانی نیز قول داد که در جلسات فرمانداری این موضوع را به اطلاع ادارات برساند.
گفتنی است خیریه نرجس خاتون دارای دو شعبه در خیابان های شریعتی و شهید مدنی است که در شعبه اول هنرهای میناکاری و چسباندن خاتم آموزش داده می شود و تاکنون حدود 70 نفر در آن آموزش دیده اند که بعضی از آن ها در منازل خود این کار را ادامه می دهند. همچنین اعزام نیرو برای نگهداری سالمند یا نظافت منزل در این شعبه صورت می گیرد.
 در شعبه دوم قلم زنی ساده و مشبک آموزش داده می شود و تاکنون 15 مردو 35 زن  در این زمینه آموزش دیده اند.

نذرهایی از جنس دیگر
نگاهی به کمک های مردمی متفاوت به بیمارستان ساعی؛
نذرهایی از جنس دیگر

محرم امسال نذرورات مردم شکل دیگری به خود گرفت. آوازه حرکت خودجوش و خیراندیشانه مردمی در بیمارستان ساعی اینک در سراسر کشور پیچیده است. مسؤولان کشوری مثل رییس مجلس شورای اسلامی، دولتمردان و مسؤولان استانی و شهرستانی از آن بازدید کرده اند. مردم €“ مرفه و غیر مرفه- آنچه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و به ساعی آوردند. از پول و طلا و چند دانگ خانه یا زمین گرفته تا محتویات درون قلک کودکی، هزینه جشن تولد یک بچه، هزینه مراسم چهلم یک سفر کرده به دیار باقی و یا هزینه اهدا شده بابت خرید طوطی سخنگوی یک پسر نوجوان* که آن را با عشق به بیمارستان اهدا کرده بود. در این نوشتار ضمن ارج نهادن به تمامی خیران؛ از خردسالان تا پیران، خمینی شهری های مقیم دیگر شهرها یا کشورها، افغانی های انسان دوست و خلاصه تمامی کسانی که خود را اعضای این پیکر دانستند، نگاهی دقیق تر به دو مورد جالب توجه از این نذورات می پردازیم.

سعی «لیلا» برای ساعی

«یک بار به بیمارستان ساعی آمده بود و دفعه دوم آدرس را از بر بود.» این را مادر لیلا می گوید و بعد ادامه می دهد: فرقی نمی کند کار خیر کجا انجام بگیرد، اصفهان باشد یا خمینی شهر؛ همه جا زمین خداست.
«لیلا ترک لادانی» اکنون 34 سال دارد اما با بقیه 34 ساله ها تفاوت هایی دارد. مثلا این که معلول جسمی حرکتی است و قدرت تکلم هم ندارد. اما نقاشی می کشد؛ نه با دستهایش بلکه با پاهایش و نه فقط چشم چشم دو ابروی ساده، بلکه یک اثر هنری خارق العاده.
لیلا در نوزادی زردی داشت ولی خونش دیر عوض شد و نقص جسمانی گریبانش را گرفت. مادرش با قالیبافی روزگارشان را می گذراند و پول خرید مداد رنگی برای او را نداشته است. اما لیلا گونی های برنج را پاره می کرد و با نخ های قالی نقاشی می کشید و گل دوزی شان می کرد. بزرگ تر که شد او را به یک توانبخشی خیریه در اصفهان بردند و آن جا مداد رنگی در اختیارش گذاشتند و این سرآغاز شکوفایی او بود. نقاشی هایی که لیلا با مداد رنگی می کشد هر بیننده را مجذوب خود می کند و همه متعجب می شوند اگر بدانند او هیچ آموزشی در این زمینه ندیده است.
نقاشی های لیلا ترک لادانی در نمایشگاه های مختلفی در معرض دید عموم بوده است ولی آخرین نمایش آثار او در بیمارستان ساعی بود که قرار شد مازاد فروش 11 قطعه از تابلوهای او در اختیار مجمع خیرین بیمارستان ساعی قرار گیرد. تاکنون بیش از 5 میلیون تومان از این طریق به حساب کمک های مردمی بیمارستان رفته است و این مزایده همچنان ادامه دارد.

این پول ها ماندگار است

کم به مسافرت می رود و اگر هم برود با هواپیما و تور و ... با تشریفات مخالف است؛ مثلا اگر در مجلس عروسی چند نوع غذا باشد ناراحت می شود. سال گذشته به حج رفته و کل هزینه ای که آن جا خرج کرده است 28 هزار تومان بوده. ماشینی را که به ساعی اهدا نموده، بیشتر برای کارش استفاده می کرد.
پسر حسین خبازی معروف به «حسین بستنی» پژو پارس خود را برای کمک به ساخت بیمارستان ساعی هدیه کرد و این یکی از نذورات جالب مردمی بود. روح ا... خبازی 37 ساله مدتی بود که دلش می خواست بدون خودرو سر کند ولی از آن جا که فکر می کرد هر عملی که انسان انجام می دهد باید یک پیامد مثبت داشته باشد، اتومبیل خود را به بیمارستان ساعی اهدا کرد که با یک تیر دو نشان زده باشد.
«پژو تا زمانی که مال من بود 30 میلیون تومان ارزش داشت ولی وقتی به ساعی تقدیم کردم، خیری آن را به قیمت 60 میلیون تومان خرید. در ضمن هدف من این بود که بدون ماشین باشم ولی اگر آن را می فروختم -حتی اگر پول آن را به ساعی می دادم- بعضی فکر می کردند می خواهم هزینه ای برایم درست نشود.» این ها را خبازی گفت. او معتقد است نگهداری از یک بیمارستان مهم تر از ساخت آن است و مقدار زیادی از این پول ها باید صرف تجهیز و نگهداری ساعی شود.
پسر حسین بستنی گفت: کمکی که من کردم نه به من ارث رسیده بود و نه کسی آن را به من بخشیده بود. تمامش را از طریق کار و بادمجان پوست کردن و پختن و ... و خلاصه با زحمت به دست آوردم. یک ریال یک ریال روی هم گذاشتم، حالا درآمدم روزی 10 هزار تومان باشد یا یک میلیون تومان، پول زحمتکشی را دادم و یک ماشین خریدم و در این برهه از زمان آن را به ساعی دادم. این پول ها ماندگار است.
خبازی قبل از این که تصمیمش را برای اهدای ماشین بگیرد بررسی کرده که چه افرادی در این کار خیر دست اندکارند. او گفت: تا زمانی که طبقات بالا نرفته بود، فکر می کردم بیمارستان نیمه کاره می ماند اما بعد که مطمئن شدم واقعا کاری انجام می شود تصمیمم را گرفتم.

پی نوشت:
*این طوطی سخنگو توسط خیری به قیمت 2 میلیون و 600 هزار تومان خریداری و مبلغ آن به بیمارستان اهدا شد

هجدهین مانور سراسری زلزله در خمینی شهر
هجدهین مانور سراسری زلزله در خمینی شهر

هجدهین مانور سراسری زلزله در دبیرستان دخترانه یاس با حضور فرماندار، ریاست آموزش و پرورش، کارکنان آتش نشانی، آب و فاضلاب و مسوول ستاد بحران شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین ، در این مراسم بدیهی ریاست آموزش و پرورش ضمن تشکر و قدر دانی از دانش آموزان و مدیریت مدرسه و همکاری مسوولین مربوطه از برگزاری این مانور طی بیاناتی گفت: با توجه به این که کشور ما روی گسل زلزله قرار دارد باید برای دفاع از جانمان آگهی های لازم را داشته باشیم. بدین منظور هر ساله این مانور در سراسر کشور برگزار می شود. وی در ادامه افزود: در بعضی از شهرستان ها زنگ مدرسه در چند مدرسه به صورت نمادین زده می شود اما در شهرستان خمینی شهر این زنگ در همه مدارس نواخته شده و در هر شهراز شهرستان یک مدرسه به عنوان نمونه انتخاب گردیده و این مانور در آنجا اجرا خواهد شد.
فرماندار نیز در این مراسم خطاب به دانش آموزان گفت: کشور ما همواره در معرض پدیده ها وآسیب هاست که یکی از این پدیده ها زلزله است. ما در کشورمان در سال های گذشته شاهد این اتفاق بوده ایم و در بعضی از این زلزله ها مثل زلزله بم تعداد زیادی از هموطنان عزیز از دنیا رفتند. وظیفه ماست که در خصوص استحکام بناها اقدام کنیم.
وی در ادامه افزود : متاسفانه ما در سطح شهرستان خمینی شهر مدارسی با قدمت بالا وجود دارد که نیاز به بازسازی و بهسازی دارد.
فرماندار ضمن اشاره به مانورهایی که هر ساله در سراسر کشور برگزار می شود افزود: مانوری که امروز شاهد آن بود خیلی خوب اجرا شد. باید دانش آموزان آموزش های لازم را ببینند که در موقع ضرورت بدانند که چگونه باید رفتار کنند. وی در پایان از برگزار کنندگان این مانور تشکر وقدردانی نمود.

دیدار مدیرکل غله استان اصفهان با فرماندار شهرستان خمینی شهر
دیدار مدیرکل غله استان اصفهان با فرماندار شهرستان خمینی شهر

مدیر کل شرکت غله وخدمات بازرگانی منطقه ده استان اصفهان با سفر به شهرستان خمینی شهر با فرماندار شهرستان دیدار کرد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از روابط عمومی فزمانداری بمنظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه تولید و توزیع آرد شهرستان ، مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان در دفتر فرماندار حاظروبا وی دیدار و گفتگو کرد.
فرماندار شهرستان دراین دیدار با تاکید بر استاندارد سازی آرد تولیدی گفت : بکارگیری تجهیزات و دستگاههای پیشرفته و همچنین استفاده از گندم با کیفیت می تواند در بهبود وضعیت موجود تاثیر گذار باشد.
رضوانی بابیان اینکه باید از هدر رفت آرد و نان بعنوان سرمایه ملی جلوگیری شود اظهار داشت : دولت یارانه بسیار بالایی به آرد مصرفی نانوایان اختصاص می دهد و لازم است در جهت مصرف اصولی آن نظارت بیشتر و مستمر بر سیستم توزیع و مصرف آرد صورت پذیردتا مشکلات آرد ونان شهرستان به حداقل ممکن برسد .
مدیر کل شرکت غله وخدمات بازرگانی استان اصفهان هم در این دیدار ضمن اعلام وضعیت مطلوب آرد شهرستان خمینی شهر خاطر نشان ساخت : در بازدیدها گروهی متشکل از ادارات استاندارد ، شبکه بهداشت ، صنعت معدن و تجارت و بازرسین شرکت غله از میزان گلوتن گندم ، سبوس آرد تولیدی و دیگرموارد نمونه برداری میکنند و خوشبختانه تاکنون مشکل حادی در کارخانه آرد ملاحظه نشده است.

موتور سواران عامل 80 درصد از تصادفات
موتور سواران عامل 80 درصد از تصادفات

فرمانده انتظامي خميني شهر گفت: 80 درصد از تصادفات در اين شهرستان مربوط به موتور سواران است كه باعث فوت يا مجروحيت شديد همشهريانمان مي شود.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایمنا، سرهنگ علي جعفري نژاد افزود:بيشترين تخلفات موتورسيكلت سواران در شهرستان حركت خلاف جهت، سرعت بالا، نداشتن كلاه ايمني، حركت در شب با چراغ خاموش ، نداشتن پلاک ملي و مدارك قانوني و €Œانجام حركات نمايشي و مخاطره آميز است.
اين مقام انتظامي با بيان اينکه احساس امنيت مهم تر از ايجاد آن است اظهار داشت: هدف نيروي انتظامي علاوه بر تامين امنيت، افزايش احساس امنيت بوده که البته بدون همكاري و همفكري و مشاركت شهروندان و مسئولان نمي توانيم امنيت مطلوب و احساس امنيت بالا را در بين مردم ايجاد نمائيم.
فرمانده انتظامي شهرستان خميني شهر با اشاره به پايبندي پليس به اجراي قوانين و مقررات تصريح كرد: طرحهاي امنيت محله محور و انضباط اجتماعي، پاكسازي نقاط آلوده، دستگيري افراد مجرم و مزاحمان ، شناسائي و دستگيري سارقان، شناسائي و دستگيري توزيع كنندگان مواد مخدر و برخورد قانوني با رانندگان و موتور سيكلت هاي متخلف از اولويتهاي كاري اين فرماندهي در سطح شهرستان است

نماکاری سرای سالمندان فرزانگان آغاز شد
نماکاری سرای سالمندان فرزانگان آغاز شد

نماکاری ساختمان سرای سالمندان فرزانگان از یک ماه پیش آغاز شده و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید. مدیرعامل خیریه فرزانگان ضمن اعلام این خبر به فرصت آنلاین گفت: برای اجرای تاسیسات این ساختمان با دو خیّر وارد مذاکره شده ایم. کریم رضایی هزینه تاسیسات این خیریه را 5/1 (یک و نیم) میلیارد تومان برآورد و اظهار امیدواری کرد که عملیات اجرای تاسیسات نیز تا پایان سال به انجام برسد.

راه اندازی گرمخانه برای کارتون خواب های خمینی شهری
در کارگروه ارتقای امور اجتماعی مطرح شد:
راه اندازی گرمخانه برای کارتون خواب های خمینی شهری

جمع آوری متکدیان و راه اندازی گرمخانه برای کارتون خواب ها برای چندمین بار به یکی از موضوعات اساسی کارگروه ارتقای امور اجتماعی شهرستان تبدیل شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، با توجه به اینکه قانون، شهرداری را موظف به راه اندازی گرمخانه برای سرپناه دادن به کارتون خواب ها کرده است، معاون خدمات شهری شهرداری گفت: گرمخانه برای کارتون خواب هایی راه اندازی می شود که خمینی شهری باشند و تنها خدمتی که شهرداری می تواند به کارتون خواب های مهاجر ارائه بدهد این است که بلیط اتوبوس برایشان فراهم کرده و آنها را به شهر خودشان بازگرداند.

 مهندس صفار همچنین در رابطه با جمع آوری متکدیان گفت: شهرداری متکدیان مرد را جمع آوری کرده و به مرکز فضیلت اصفهان می فرستد اما همانطور که قبلا هم گفته شده ما به جهت اینکه نیروی خانم نداریم قادر به جمع آوری زنان متکدی نیستیم.


وی همچنین در رابطه با جمع آوری متکدیان خارجی افزود: دفتر اتباع خارجی نیز فقط صبح ها متکدیان را تحویل می گیرد و همین ما را برای جمع آوری آنها که عصر اقدام به تکدیگری می کنند، با مشکل مواجه می کند.
در ادامه ترابی رییس بهزیستی با تاکید بر اینکه این موضوع 5-4 سال است در شهرستان مطرح است، اظهار امیدواری کرد که به زودی گرمخانه راه بیفتد تا بلکه بتوان خانواده های کارتون خواب ها را هم پیدا کرده و آنها را به آغوش خانواده بازگرداند.


بر اساس همین گزارش، با توجه به حضور مهندس فخاران مسوول دبیرخانه ستاد بازسازی استان در این جلسه و ارائه توضیحاتی راجع به طرح کشوری «تقسیم کار ملی در راستای رفع آسیب های اجتماعی»، روسا و نمایندگان ادارات بهزیستی، کمیته امداد، آموزش و پرورش و شبکه بهداشت از برگزاری کلاس های آموزشی برای خانوداده ها، دانش آموزان و فرهنگیان جوی آباد جدید به عنوان منطقه حاشیه ای خمینی شهر خبر دادند.
یزدانی رییس کمیته امداد از اسکان 23 درصد از مددجویان این نهاد در سکونتگاه های غیررسمی جوی آباد خبر داد.


بدیهی مدیر آموزش و پرورش نیز در ادامه از آمادگی تعدادی از خیّران تهرانی برای تامین هزینه های تحصیل دانش آموزان بی بضاعت خبر داد و گفت: این خیران متعهد شده اند که هزینه های تحصیل دانش آموزان بی بضاعت، بی سرپرست و البته مستعد را تا پایان تحصیلات دانشگاهی متقبل شوند.


نماینده شبکه بهداشت و درمان در ادامه با اشاره به طرح تقسیم کار ملی در راستای رفع آسیب های اجتماعی گفت: وزارت بهداشت با اجرای طرح تحول سلامت که حدود 5 برنامه آن به حاشیه شهرها و ساکنان سکونتگاه های غیررسمی تعلق دارد، در واقع در این زمینه پیشتازی کرده است. وی افزود: به عنوان مثال در این یکی دوساله از حدود 15 مورد خودکشی در این منطقه پیشگیری شده است.


رییس مرکز آموزش های فنی و حرفه ای شهرستان نیز گفت: در صورتی که مکانی در اختیار ما گذاشته شود آماده ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در سکونتگاه های غیررسمی هستیم. زمانی با بیان اینکه عملیات ساختمانی چنین مرکزی 900 میلیون تومان برآورده هزینه شده است، گفت: در حال حاضر 300 میلیون تومان به اجرای چنین طرحی اختصاص داده شده است اما زمین در اختیار ما نیست. راعی معاون سیاسی فرماندار در این رابطه گفت: همانطور که در جلسات پیشین نیز گفته شده هر دستگاهی که بخواهد طرحی در سکونتگاه های غیررسمی خمینی شهر به اجرا بگذارد منطقه مورد نظر را با ما در میان بگذارد تهیه زمین یا ساختمان مورد نظر از طریق خرید یا تهاتر انجام گرفته و در اختیار دستگاه مربوطه قرار می گیرد.


فرماندار در همین راستا از تخصیص 800 میلیون تومان برای اجرای طرح مذکور در محله کرتمان خبر داد. رضوانی ضمن درخواست از دستگاه های اجرایی برای اجرای هر چه فعال تر این طرح ملی در شهرستان، گفت: اجازه ندهیم این اعتبار از دست برود. وی همچنین در ادامه ضمن تشکر از عملکرد همه نهادهای دولتی در شهرستان، گفت: متاسفانه برخی افراد با استفاده از تریبون هایی زحمات ادارات شهرستان را زیرسوال می برند و بنده وظیفه خود می دانم که از عملکرد ادارات دفاع کنم. اینکه می گویند کاری انجام نمی شود واقعا درست نیست.

صفحه 1 از 466